Fren arızası nasıl anlaşılır? Fren Arızaları ve Tespitleri.

0
163

Araba durmuş vaziyette iken, fren pedalının çok aşağı gidip gitmediğine bakınız. Frenlerde çalışmaya başlama noktasından (sıkmaya başlama) önceki boşluk ufak olmalıdır (yaklaşık 6 mm). Şimdi pedala sıkıca basıp 30 saniye tutunuz. Pedalın, sıkı kalması batmaması lazımdır. Batıyorsa, fren sıvısına balataya ya da fren ayarına gerekseme vardır. Pedalı birkaç kez pompalayınız, sünger izlenimi veriyorsa hidrolik düzende hava var demektir (ciddi bir fren arızası).

Arabayı tekrar harekete geçiriniz ve yasal bir engel yoksa yaklaşık 50 km hızla sürünüz (saatte 70 km daha iyidir). Yakında trafik bulunmamasına dikkat ediniz, sonra, frenlere biraz sıkıca basarak arabanın bir yana çekip çekmediğine bakınız. Herhangi bir çekme tehlikelidir ve frenleri eşitlemek gerektiğini ya da, ön tekerleklerin bir hizada olmadığını gösterir.
Havası düşük bir ön tekerlek lastiği de çekme etkisi yapar. Kuvvetli bir çekiş, ya ön tekerleklerde ya da bu tekerleklerin frenlerinde bozukluk olduğunu gösterir.

Eve giderken, ya da inmek üzere durmaya hazırlanırken arabanın camını aşağı indiriniz ve rahat ve yavaş bir duruş için yavaşlarken, bir sürtünme sesi, bir gıcırdama olup olmadığına bakınız. Varsa ve lastikleriniz kaldırımın kenarına sürtünmüyorsa yeni fren balatalarına gerekseme var demektir. Bu durumda, bir de yeni fren kasnakları satın almak zorunda kalmamak için, makinistinize başvurunuz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir