Franz LISZT (1811-1886) Kimdir? – Biyografisi, hayat hikayesi.

0
126

MACAR piyanist ve bestecisidir. Raiding’te doğdu, ilk müzik derslerini Prens Esterhazy’nin hizmetinde çalışan ve amatör bir piyanist olan babası Adam Liszt’ten aldı. Dokuz yaşında ilk konserini veren Liszt, olağanüstü bir başarı gösterince, öğrenim masrafları Macar soyluları tarafından karşılanmak üzere Viyana’ya gönderildi. Beethoven’in öğrencisi Czerny’nin yanında kısa bir süre içinde virtözlüğe ulaştı. Salieri ile de bestecilik çalışmaları yaptı. Onbir yaşında Viyana’da verdiği konsere gelen Beethoven, büyük bir coşkuyla küçük piyanisti kutladı. Aldığı davetler üzerine 1823’te dönemin müzik merkezi Paris’e geçti. Macar olduğu için Paris Konservatuarına alınmadı. On üç yaşında “DON SACHE” operasını yazdı.

1824’te İngiltere’ye konser turnesine çıktı. 1827’ye kadar İsviçre, Fransa ve İngiltere’de konserlerine devam etti. Babasının ölümü üzerine konser vermeyi bırakıp beste çalışmalarına yöneldi. İsviçre’ye yerleşip sürekli olarak eser yazdı. Yeniden Viyana’ya döndü. 1842 yılında Weimar Orkestrası’nın yöneticiliğine getirildi. Prenses Carolyne ile evlendikten sonra Weimar bir sanat merkezi durumuna geldi. 1847’de düzenlediği bir konser turnesinde İstanbul’a gelen Liszt, Dolmabahçe Sarayı’nda Abdülmecit’e konser verdi ve bir nişanla ödüllendirildi.

Liszt 1861’de Roma’ya giderek 1870’e kadar orada kaldı. Kendini dine vererek 1865’te rahiplik derecesine ulaştı. Yaşamının geri kalan kısmını Bayreuth’te sürdürdü. Liszt, piyano tekniğine yenilikler getirmiş, piyano edebiyatını virtüözite ve parlak teknik isteyen eserlerle zenginleştirmiş ve kullandığı şiirsel dille programlı müziğin öncüsü olmuştur. Besteci, senfonik şiirler, Macar rapsodileri, piyano konçertoları, sonat ve dini eserler yazmıştır.

avatar
  Subscribe  
Bildir