Flamingolar hakkında bilgi kısaca

0
59

Dünyanın her yerinde yaşam var mıdır?

insanoğlu aklı sayesinde çok değşik şartlarda yaşayabilmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk iklimlerin hakimi olmuş, araçlarıyla denizlerin ve göklerin derinliklerine ulaşabilmiştir. Diğer canlıların özellikle aşırı şartlara uymaları hem kendilerinde değişiklikler gerektirmiş hem çok uzun zaman almıştır. Fakat dünyanın her köşesi yaşanabilir yapılmış ve bu yüzden “tabiatla boşluk olmayacağı” kurallaşmıştır. Yani her yerde en az bir canlı yaşamaktadır. Bunu en iyi örnekleyen Pembe Flamingo (Phoenicopterus ruber) olmuştur. Suyu veya toprağı ağıza alınamayacak kadar tuzlu göl yataklarında yaşar.
Ayakları uzun siyah bir çizme giymiş gibi kösele benzeri yapıdadır. Ağzı balina ağzına benzer, süzgeçlidir. Başını ters çevirip minik tuzlu yengeçlerini ağzını doldurup su, v.s. yi süzerek beslenirler.

Çok sıcak olan bu gibi ortamlara yırtıcı kuştur bile ulaşamazlar. Böylece, bolcu besin bulunan fakat şartların son derece haşin bir tabiat parçasından da yararlanılmış olur. Flamingo sanki, “en olumsuz durumlar bile uygun, hiç değilse dayanılır hale getirilebilir” der gibidir.

avatar
  Subscribe  
Bildir