Finlandiya nerede bulunur, ekonomisi, yüz ölçümü, nüfusu, başkenti, uçakla kaç saat, iklimi, hakkında bilgi.

0
480

Finlandiya nerede bulunur, yüz ölçümü, nüfusu, başkenti
Kuzey Avrupada bir ülke Finlandiya, yüz ölçümü 338,000 km/kare, nüfusu 5,300,000 başkenti Helsinki. Finlandiya aslında ismini bildiğimiz ancak kendisini pekte tanımadığımız bir ülke İsveç ve Rusya nın arasında Norveç kuzey komşusu bu ülkenin.

Finlandiya uçakla kaç saat?
Uçakla Türkiye’den buraya tam 3 buçuk saat yolculuk yapmanız gerekiyor. Finlandiya ve Türkiye arası doğrudan uçak seferleri mevcut.

Finlandiya iklim bilgileri.
Yazın kuzeyinde güneşin hiç batmadığı Kışınsa oldukça soğuk ve uzunca geceleri kendinde barındıran bir toprak parçası. İnsanlar güneşli günlere hasret kalıyorlar, yaz ayları çok kısa sürüyor Finlandiya’da kış aylarıysa adeta bitmek bilmiyor.

Finlandiya hakkında bilgi.
Temiz ve sessiz bir ülke. Kuzeyde Ren geyikleri ve Haskı cinsi köpekler çekiyor kızakları bembeyaz karlar üzerinde. Masmavi gölleri şırıl şırıl akan ırmakları topraklarının 75% ini kaplıyan ormanlarıyla yemyeşil bir ülke Finlandiya.
Finlandiya 23 milyon hektar la Avrupanın orman yoğunluğu en fazla olan ülkesi. Beyaz zambaklar ülkesi o.

Finlandiya ekonomisi ve tarihi.
Finlandiya’da sanayileşme 19 uncu yüzyılda orman ürünlerinin işlenmesiyle başlar. Ormanlar Finlandiya nın hala en önemli ham madde kaynağı. Finlilerin azimli çalışmaları ve gayretleriyle bir zamanların bataklıklar ülkesi bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinden
biri durumuna gelivermiş. Elektronik, metal ve mühendislik alanlarında dünyaca ünlü markalar çıkartmışlar ve mallarını dünyaya pazarlıyorlar, üretimde’de ticarette’de çok öndeler. 1990 li yıllardaki hızlı büyümesinin temelinde cep telefonları ve diğer telekomünikasyon araçları bulunmakta. Baltic in kızı bugün modern ve gelişmiş bir ülke.

Avrupa Birliğine 1995 yılında üye olur ülke 2002 yılında’da para birimi olarak Avro yu kullanmaya başlarlar. 5,300,000 nifüslu ülkede gazatelerin toplam tirajı 3,000,000, gazate satışlarının büyük kısmı abonelik sistemiyle yapılıyor.

Finlandiya’da yaşayan Türkler.
6000 Civarında Türk vatandaşı var bu ülkede, Türkiye~Finlandiya siyasi ilişkileri oldukça iyi. Finlandiya Türkiye’nin Avrupa birliğine üye olmasını destekleyen bir ülke. Hükümet politikaları Türkiye yanlısı. Bugün Finlandiya firmalarının Türkiye de büyük yatırımları var,

Türkiye ciddi anlamda gazete kağıdı alıyor bu ülkeden. Finlilerin en çok ziyaret ettikleri ülkelerin başında geliyor Türkiye. Ülkemiz her yıl çok sayıda Finli turisti ağırlıyor. Tarihte iki ülke arasında hiç çatışma olmamış sadece Pleven savaşı sırasında bize karşı savaşan Rus birlikleri içerisinde Finli askerler varmış bu yüzden özellikle futbol karşılaşması gibi konular gündeme geldiğinde hemen Plevne’de biz sizi yenmiştik gibi sözler sarfediyorlar.

avatar
  Subscribe  
Bildir