Feromon parfümleri gerçek mi?

0
323

Feromon parfümleri işe yarıyor mu?

Gelin şu son yılların popüler feromon parfümlerinin bilimsel açıdan işe yarayıp yaramadıklarına tarafsız bir gözle bakalım. Biliyorsunuz sık sık feromon kokularının reklamlarına rastlıyoruz ve karşı cinsi bu özel kokularla kendimize aşık edeceğimize inandırılıyoruz.

Feromon gerçekten aşık edici bir parfüm mü, feromonlu kokuların aşık etme özelliği var mı?

Birini ya da karşı cinsi sadece böyle bir parfüm kullanarak kendimize aşık edebilir miyiz?

Beynimize karşı cinsten ulaşan bu feromonlar aşk ilacı mı?

Üzerinize feromon sıkarak ya da teninize feromon sürerek başka bir insanı kendinize aşık edebileceğiniz fikri tamamıyle hayaldir. Feromonla birlikte çok değişik ve karmaşık başka algısal faktörlere ihtiyaç vardır. Aşık olmak ya da aşık etmek için beyin inanılmaz farklı davranışlar sergiler. Aşkın sadece koku ile gerçekleşmesi ve devam etmesi diye bir şey yoktur.

Aşk için bir afrodizyak ya da kimyasal madde henüz bulunmamıştır.

Bu parfümü sıkarsam karşı cins beni çok beğenir ve bana aşık olur umuduyla pek çok insan sözde feromon içeren bu pahalı kokulara yığınla para harcıyor. Ama iş kokuyla bitmiyor. Ve yüzde yüz aşık eden bir parfüm asla üretilemeyecek..

İki kişi sadece feromon etkileşiminin oluşmasıyla değil, pek çok değişik faktörün bir araya gelmesi ile birbirine aşık olur. Görsel, işitsel ve tatsal algı bunda rol oynar. Uzmanlar labaratuar ortamında bile aşkı çözememiştir.

Aşık olduğunuz çok kuvvetli bir duygusal deneyim yaşarsınız. Uzun süredir bildiğimiz şeylerden biri de bu deneyimlerin kişiden kişiye aktarılabildiğidir. İnsan aşık olduğunda duygularını çok rahat başkalarına aktarabilir.

En güzel aşk korku ile başlayan heyecan dolu bir aşktır. İlk buluşmada korku filmlerine gitmek asla bir tesadüf değildir. Aşk duygusu içinde tehlikeli bir tutkuyu da barındırır. Aşk damarlarda dopamin salgılatır ve insana inanılmaz bir heyecan yaşatır.

Kime aşık olabileceğinizi tercih etmek gibi bir seçeneğiniz yoktur. Aşk istemsiz bir oluşumdur. birine aşık olamıyorsanız o kişi ne yaparsa yapsın zorlama ile aşık olamazsınız ve tabi ki aşık da edemezsiniz.

avatar
  Subscribe  
Bildir