Evren nasıl oluştu, evreni oluşturan maddeler, elementler ve kuvvetler.

0
309

Harvard Nobel’in bir sözü vardır; ” Biz kuramcılar evreni dolduracak her türlü süprüntüyü düşünebiliriz”. işte bu çöplükteki çeşitlerden bazıları:

1. ilk Madde
Galaksiler ile galaksileri saran esrarlı ve görünmez karanlık maddenin en azından bir kısmını oluşturur, hesaplara göre, galaksilerde görebildiğimizin aşağı yukarı 10 katı ilk madde olabileceği görülüyor. Ancak evrenin düz olabilmesi için 10 kat daha fazla ilk maddeye gereksinim vardır.

2. Kara Delikler
Bunlar kendi içine çökmüş, adeta kendi kendini yutmuş, çevresindeki uzayı eğebilecek kadar yoğun, çekim alanları güçlü kütlelerdir. Buyük Patlamadan sonra oluşan küçük kara deliklerin yanı sıra ölen yıldızların kalıntılarının oluşturduğu yıldızımsı kara delikler vardır.

3. Nötronlar
Nötronların varlığı 1950 yılında nötronların bozunması sırasında momentumun korunumu yasasına aykırı davranısları nedeniyle anlaşılmıştı kuramsal olarak ortaya atılmıştı. O zamanlar notronlar ışık hızında, kütlesiz parçacıklar gibi duşünülüyordu. Gerçek uzaklıkları 1956’da Güney Carolina nükleer reaktörünün izlenmesi sırasında ortaya çıkmıştı. Üç çeşit nötronun varlığı görünmüştü. 1980‘de Fred Reines nötronların kütlesel özellikler gösterdiğini bulmuştu.

4. Fotinolar
Fotinolar ışık saçan fotonların bir akrabasıdır, Büyük Birleşik kuramlar” dan biri olan “Süper Simetri“ye göre fotinolar super parçacıaklarının en hafifidir. Notrinolar gibi fotinolar da sahip oldukları zayıf nükker ve çekim gücü kanalıyla evrenin tum bölümleri ile ilişki içindedirler. Kozmik fotinolar nadir toprak metallerinin bileşikleri vasıtasıyla varlıkları ortaya çıkarılabilir. Bunlardan biri olan Galyum Arseni’te değen fotinotar absorbe edilir, dolayısıyla sahip oldukları enerji detektörün sıçaklığını arttrır. Bu artış kaydedilebilecek değer dedir. Böylelikle varlığını hissettirir.

5. Aksiyonlar
Eğer Santa Barbara daki kuramsal Fizik Enstitüsünden Frank Wilczek haklıysa, uzayın 1 cm3′ünde kuadrilyon (milyon kere milyar) adet bu parçacıklardan bulunabilir. Matematiksel olarak ortaya çıkarılmışlardır. Fotonlar gibi aksiyonlar da belirli bir güce sahiptirler, kütleleri ise yalnızca bir elektron – voltun birkaçta biridir. Fotinolar gibi aksiyonlar da soğuk ve karanlıktırlar, ayrıca kolaylıkla kümeleşebilirler. Henüz varlıkları deneysel yol la hissedilmiş değildir. Bununla birlikte bir manyetik alan içinde aksiyonların, mikro dalgasal radyo enerjisine dönüştüğü öne sürülmektedir.

6.    Henüz Bilinmeyenler

7.    Yasaların Değişimi
Kayıp kütle olayı, Newton’un ikinci yasasının galaksi ye yıldızlara uygulanmasından kaynaklanıyordu. Eğer, galaksilerin uzak dış bölgelerinde çekim alanlarının zayıf olduğu bölgelerde bu yasa biraz değişikliğe uğratılırsa o zaman belki tatmin edici sonuçlara ulaşılabilirdi. Bu sefer momentumun korunumu kuralının dışında çıkılacağından evrenin yoğunluğu kritik değerin çok altında da olsa, evrenin yeniden kendi içine çökmesi söz konusuydu.

8. Diziler
Evrenin görünümü belki de dizi şeklindeydi. Galaksiler rastgele oluşmamıştı. Mısır patlağı gibi diziler meydana getirmişlerdi. Rus fizikçi Alex Vilenkin. 1981 de bu dizilerin evrenin oluşumunun ilk anlarında meydana geldiğini öne sürmüştü. Büyük Birleşik Kuramlara göre bu olay, higgs alanı olarak bilinen diğer bir olayın tamamlayıcısı olmuş tur, higgs alanı uzayın içine işleyip bir anlamda parçacıkların özelliklerini belirler, higgs alanı soğuduğunda, uzayın değişik bölümlerinde, değişik değerler alır; Tıpkı su moleküllerinin bir buz parçasının değişik yerlerinde, değişik yönlerde kristalleşmesi gibi… Dizilerin birbirine sınır teşkil ettiği noktalarda higgs alanı, dolayısıyle fizik yasaları tuzağa düşüyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir