Eve yıldırım çarpma olasılığı nedir, yıldırım (şimşek) düşmesi nasıl önlenebilir?

0
349

Ev ve ağaçlarla öteki şeylere yıldırım çarpar, çünkü bunlar havadan daha iyi iletkendirler. Evimizin doğrudan doğruya yaklaşan bir fırtına gözeninin yolu üzerinde olduğunu farz edelim. Gittikçe büyüyen artı bir yer (change) yükü bir mıknatısın demir tozlarını çekişinde olduğu gibi, doğrudan doğruya bulutların altında ilerler. Fırtına gözesi evin yukarısına gelince, yer yükü, buluttaki karşıtına doğrularak evimizin üstüne uzanır.

Karanlıkta artı iyonların bu yukarı uzanışı, St. Elmo yangını denen parlak bir ateş gibi görünür.
Bu sırada fırtına gözesi doğrudan doğruya evimizin üstünde ise, karşıt yükler, aralığı birleştirecek kadar güçlü olduğundan bir yıldırım akışı (boşalma) meydana gelir. Eğer evimizde korunma düzeni yoksa, yıldırımın dev akımı, yıkıp yakarak yapıdan yere iner.
Evde korunma düzeni, (yıldırımsavar) ağır iletken kablo, topraklama elektrotları ve kesiciler varsa, akım eve dokunmadan aşağı iner.

Yıldırım savarlar başlıca iki amacı gerçekleştirecek nitelikte olur:
1. Yıldırım yere inecek direkt bir yol sağlamak.
2. Yıldırımın bu yolu izlerken, mal ve cana zarar (yıkma, hasar verme, yaralama ve ölüm) vermesini önlemek.
Bu bakımdan iyi düzenlenmiş bir koruma sistemi akımın üzerine geçerek yıldırımı kabil olduğu kadar kestirme bir yoldan toprağa verecek şeyleri içine alır.

Evlerimizde de yıldırımdan korunmaya gereksinme var mı?
Cevap birçok faktöre dayanmaktadır. Her yıl yıldırımdan ölen 1000”den az insanla, trafik kazalarına ölen 50.000’den fazla insan kıyaslanırsa, kuşkusuz, yıldırımdan korunmaya emniyet kemeri kadar gerekseme olmaz.
Yıldırım çarpma olasılığı yerden yere değişir. Florida’nın bazı kısımlarında, Californiya’ya göre 10 kat fazla elektrikli fırtına olur.
Eğer evimiz aşağı yukarı aynı yükseklikte evlerle çevrili ise yıldırım için bir tepe üstündeki tek bir ev derecesinde ereg (hedef) olamaz.
Yıldırım yangın çıkardığından şu soruları sormak gerekir, evimizin yangından korumaya uzaklığı nedir?
Evde küçük yangınları söndürmek ya da itfaiyeye haber vermek üzere, genellikle bir kimse var mıdır?
İngiltere’de bu tür tehlike faktörlerine sayısal değerler verilmekte ve toplam korkulu bir miktara varınca yıldırımdan korunma gerekli görülmektedir.
Bazı durumlarda ilgilileri korunmaya zorlayan en önemli neden tamamen psikolojik (Dehşet veren yıldırım korkusu) olmaktadır.
Eğer kendimizde ya da yakınlarımızdan birisinde yüksek güçlü elektriksel fırtınalara karşı, bir yolu varsa, yıldırım savarın maliyeti gönül huzuru bakımından, hesaba katılmıyacak kadar önemsiz görünür.
Son olarak da, tarihsel atasözü doğrulanır: “Bir yanan iki çekinir” (sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer).
Yıldırımla ilgili olarak baştan geçen bir olay, başlıbaşına bir inandırıcıdır. Bir Midwest tesisatçısı, “bizim dükkanın başlıca müşterileri, evlerine önceden yıldırım çarpan kimselerdir” diyor
Evin korunmasına karar verdikten sonra iki önemli soru ile karşılaşılır: kaça mal olacaktır, gereği gibi yapılacak mıdır?

avatar
  Subscribe  
Bildir