Et ağırlıklı beslenme sağlık için zararlı mı? Etteki proteinler ve faydaları.

0
146

Gıda olarak kesilen hayvanların yenilebilen adele kısımları et olarak adlandırılır. Bu sınıfa büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanları girerken, genellikle balık ayrı tutulmaktadır. Etin önemi, ilk önce içindeki proteinden ileri gelmektedir. Vücutta sudan sonraki en önemli madde proteindir. Proteinin çok yüksek bir oranı yediğimiz adelelerde bulunurken, geri kalan proteinler, kan, diğer organlar ve kemiklerde toplanmıştır.
Her yaşayan hücre, vücudun neresinde olursa olsun protein içerirler. Vücudun oluşması ve devamı için protein gerekirken, aynı proteinler vücudun asit-baz dengesini düzenlerler, vücut hormonlarının oluşmasını sağlarlar, hastalıklara karşı koyma sistemine yardım eder ve vücut su dengesini kontrol ederler.

Proteinler, vücudun “yapıtaşları’’ denen amıno asitlerin belirli bir sistem içinde birleşmeleri ile oluşurlar. Insan vücudu, bitkiler gibi protein sentezliyemediğinden mutlaka dışardan protein alınmalıdır. Proteinler içlerindeki çeşitli amino asitlere göre önem kazanırlar. İnsan vücudu bilinen 20 civarındaki amino asitten, çocukluk yaşlarında 10, yetişkin yaşlarında ise 8 tanesini sentez edemez o nedenle bunların dışaridan alınması gerekir. Bu 8-10 amino asidin dışında kalan diğer amıno asitlerin hayat için önemleri olmakla birlikte, bunları vücut üretebildiği için dışardan alınma zorunlulukları yoktur. İçinde vücudun sentez edemediği tüm amino asitleri içeren proteinlere tam proteinler denilir. Ve bunların çok yüksek biyolojik değerlen vardır. Hayvansal gıdalar grubu, tüm etler yumurta, süt ve ürünleri bu sınıfa girmektedir.
Hububatlar, sebzeler ve meyveler,daha önce belirtilen 8-10 elzem amıno asitten bir kısmını ıçerirler, bu durumda eksik olan amino asitlerin, hayvansal proteinleri içeren gıdalarla tamamlanması gerekir. Örnek olarak sebze, hububat ve bakliyatla yapılan yemeklere et ve diğer hayvansal ürünleri katmamız gerekir. 70.Kg. ağırlığındaki normal bir insan için alınması gerekli günlük hayvansal protein miktarı ortalama 17-23 gramdır. Hayvansal kaynaklı proteinlerin vücutta hazım olunabilirlikleri % 85’tır. Et yalnız içerdiği elzem amino asitleri veya proteini için değil ama daha çok içindeki vitaminleri ve mineral maddeleri dolayısı ile de beslenmemizde önemini korumaktadır. Çünkü tüm bu sayılanlar bitkisel kaynaklardan yeterli oranlarda almak mümkün değildir.
Et vücudumuz için gerekli B12 vitaminin hemen tek kaynağıdır. bunun yanında yine önemlen çok olan B6 niasin, riboflavin, tiamin ve pantotanik asit vitaminlerinin ana kaynağı ettir.
Et ayrica, çinko, kobalt, magnezyum, fosfor ve demir için de ana kaynak durumundadır. Özellikle demir, vücudun kolaya absorbe edebileceği bir formda bulunur ki, bu önemli bir faktördür.
Tabii anlatılan bu özelliklerin yanında proteinler gerek tığı anlarda vücut için enerji kaynağıdır. Netice olarak içerdığı elzem amıno asilleri, B kompleks ve diğer vıtamınler, demir ve diğer mineral maddeteri ile etin beslenmemizdeki yerinin, diğer kaynaklarla kapatılamıyacak kadar büyük olduğunu söyleyebılinz.
Bir başka yazımızda bu çok önemli besin kaynağımız etin, saklanması, pişirilmesi gibi günlük yaşamımızda dikkat etmemiz gereken konulara değineceğiz.

Dr. Haluk TURGUT

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir