Eskimiş Amortisör tehlikeli midir?

0
448

AMORTİSÖRÜN YIPRANMASI TEHLİKE YARATIR

Amortisör bir konfor öğesi midir? Evet öyle, fakat, her şeyden önce bir ana güvenlik aracıdır, araba hareket halinde iken, amortisör, bütün çarpma ve vurmaları emerek hafifletir. Arabanızın hızı yol çizgisi (izlenen yol) ve yol durumu (Arabanın yol yeteneği, fren düzeninin etkinliği, lastiklerin aşınma derecesi) ne olursa olsun, tekerleklerin devamlı olarak yerle temasını lastiklerin aracılığıyla amortisörler sağlar, Güvenlik her şeyden önce bunlara bağlıdır.

Ve amortisörler eskiyince Kötü yollarda baş – kıç sallamaları ve sekmeler baş gösterir.
Tekerlekler seker, arada bir yolla temasını kaybeder. Baş – kıç sallantısı çekilmez bir hal alır. Araba zora girer, yorulur ve olağan dışı bir biçimde eskir.

BURUNUN (ön Kısmın) DURUMU, SAPMALARA DİKKAT
Aderansın azalması ve yönelmenin daha belirsizleşmesiyle burun daha kararsız bir hal alır Yandan gelen rüzgarlarda, arabanın doğru çizgiden çıkma tehlikesi çok artar.

DÖNEMEÇLERDE YALPA EN YÜKSEK NOKTASINA VARIR
Eskimiş bir amortisör bunu azaltamaz; merkezkaç kuvvet yenilmediğinden, araba yörüngesinden ayrılır. Yüksek hızlarda yoldan çıkmalara karşı dikkatli olmak gerekir.

FRENLEME ÇOK ETKİSİZ OLUR
Frenleme sırasında arabanın tekerlekleri devamlı olarak yere değmediğinden fren mesafesi daha büyük, frenleme daha etkisiz, yörünge de daha güvensiz olur ve tehlike kapıdadır

LASTİKLER ÇABUK VE DÜZENSİZ ESKİR
Tekerlek vurdukça, lastikten bir parça kopar, böylece tekerleğin dengesini bozan ve kötü yol yeteneğini daha da kötüleştiren, hızlı ve düzensiz bir aşınma meydana gelir. Amortisörleri değiştirmeyerek sadece lastikleri değiştirmek boşunadır, yeni lastikler de aynı şekilde değerini kaybeder

Derleyen: Nizamettin ÖZBEK

avatar
  Subscribe  
Bildir