Eski Takvimler. Eski Roma Takvimi

0
67

Eski Roma Takvimi: 304 günden 366,25 güne

Eski Roma takviminin önemi, Mısır ve Babil takvimleri gibi önem­li bir astronomi birikimine dayan­masından değil, bugün ülkemiz de dahil dünyada yaygın olarak kullanı­lan Gregoryen takvimin kültürel te­melini oluşturmasından kaynakla­nır. Batı dillerindeki ay adları (bu arada bizim takvimimizdeki Mart, Mayıs ve Ağustos aylarının adları) Roma takviminden alınmadır.

Bilinen ilk Roma takvimi 10 ay­dan ve 304 günden oluşuyordu.
Takvim yılı sona erdikten sonra, kaç günden oluştuğu bilinmeyen bir kış aralığı yer alırdı. Daha sonra I.Ö. 8. yüzyılda bu takvime iki ay daha ek­lenerek toplam 354 günlük yıl kabul edildi (354 gün, kolayca tahmin edi­lebileceği gibi 12 kameri ayın top­lam gün sayısına yaklaşık olarak eşittir). Bazı kaynaklara göre, Roma­lıların çift sayıların uğursuzluğuna ilişkin inançları nedeniyle bu takvi­me bir gün daha eklenerek bir yıl­daki gün sayısı 355 olarak kabul edildi.

Daha sonra, takvime iki yılda bir 22 ve iki yılda bir 23 gün eklenme­siyle , bu takvimin  ortalama yılı 366.25 güne eşitlendi.

Eski Roma takviminin ilk ayı Mart’ı; Konsüller’in görev süresi de bu ayda başlardı. I.Ö. 153’te Kon­süller’in görev döneminin başlangıcı Ocak ayına alınınca, takvimin baş­langıcı da buna paralel olarak değiş­tirildi.

avatar
  Subscribe  
Bildir