Erotomani (Erotomania) nedir ne demek? Erotomani hastalığı hakkında bilgi.

0
822

Bu hastalıkta bir kadın kendinden oldukça yaşlı ve sosyal mevkice üstün bir erkeğin kendisine aşık olduğuna inanmaktadır. Tabii aslında adam kadını tanımakla birlikte ona aşık falan değildir.

Böyle bir yanılgı içinde olan kadın bu hayallerini kendine saklasaydı tabii bu olaya hastalık gözü ile bakılamazdı. Fakat bu gibi olgularda kadın eninde sonunda bu “gerçeği” herkese anlatır. Konusunu hayalinden yarattığı bir piyesi sahneye koyar gibidir.

Kadının hayallerine hedef olarak seçtiği adam tabii kadını dinleyince şaşırır ve gerçeği anlatmaya çalışır. Fakat hasta kadın bunu şöyle yorumlar: adam kendisinden yüz bulamadığı için “aşkını” saklamaya çalışmaktadır. Bu hastalığa erotomani veya bulanın adı ile “de Clerambault hastalığı” denmektedir.

Aslında burada bir abuk-sama (hezeyan) söz konusudur, bir ego ( ben ) eksikliği sonucu hasta sevilmediğine ve hatta daha kötüsü sevilemeyeceğine inanmaktadır, bu inanç hastanın kendine olan saygısında o kadar büyük bir yara açar ki hasta bu yarayı büyük hayallerle (grandioz fantaziler) kapamaya uğraşır. Konu bazen adalete de yansıdığından hukukçu, doktor, yönetici, eğitimci, polis vb. geniş bir kitlenin bu konuda eğitilmesi gerekmektedir.

avatar
  Subscribe  
Bildir