Eroin nedir, etkileri nelerdir, tedavisi, yapımı, hammaddesi, kullanımı. Eroin hakkında bilgi.

0
388

Morfin ve kodeinle aynı gruptan olan eroin, afyondan veya sentetik yolla elde edilebilir. Etkisi hemen hemen morfinle aynı olmakla beraber, ondan çok daha şiddetlidir. Morfinin merkezi sinir sistemini bastırıcı etkisi 1 kabul edilirse, eroinin 2,5’tur.

Çok çabuk ve ağır bir alışkanlık yapar. Bir kez kullananda dahi alışkanlık meydana gelebilir. Bu tehlikesinden ötürü ticarette kullanılması yasaklanmıştır. Tedavisi ve vazgeçilmesi en zor alışkanlıklar arasında sayılır.

Enfiye şeklinde çekilerek veya ten altına enjekte edilerek kullanılır. Tolerans gelişmesi, yani etkileyebilmesi için alınması gereken miktarın arttırılmasının gerekmesi çok hızla olduğundan, kullananlar kısa bir süre sonra ancak damar içi enjeksiyonlarla teskin olabilirler.

Etkisi: Zehirlenme belirtilen, ihtiyaç belirtileri, kişide yaptığı karakter, yaratıcılık ve ahlak yıkımı morfininkine benzer. Morfin alanlarda da görülebilen sara nöbetinin eroin alanlarda daha sık görüldüğü bildirilmektedir. Tedavi prensipleri morfinde olduğu gibidir.

avatar
  Subscribe  
Bildir