Endonezya ekonomisi, resmi dili, tarihi, dini, iklimi, para birimi, başkenti.

0
330

Endonezya hakkında bilgi ve tarihi.
Komşuları doğu Timor, Malezya ve Papua yeni Gine. Dünyanın en geniş adalar topluluğuna sahip bir ülke, 17,500 adadan oluşuyor, ancak bunlardan 6,000 tanesinde hayat var.

Türkiye’nin uzaktaki dostu bu ülke. 17 ağustos 1945 yılında bağımsızlığına kavuşuyor.

Adakar ülkesi Endonzya o kadar geniş bir alana yayılmış ki, bir baştan diğer bir başa uzunluğu 5750 km yapıyor, yani ülkenin bir ucu ingilterede diğer ucu ırakta. Endonezya’nın adı iki kelimeden oluşuyor İndos ve Nesos hint adaları demek.

17 inci yüz yılın başlarında Hollanda Endonezya’da sömürge yönetimi kurmaya başlar ve bu topraklarda 350 yıl kalır. Nüfus bakımından Çin, Hindistan ve Amerika birleşik devletlerinden sonra dünyanın 4 uncu büyük ülkesi.

Sumatra, Kanımantan, Slovası, Papua ve Java adaları ülkenin 5 büyük adası. Endonezya nüfusunun büyük bir çoğunluğu bu 5 büyük ada içerisinden en küçüğü olan Java adasında, Başkent Jakarta da bu Java adasında.

Endonezya hangi dine inanıyor ve resmi dili?
Ülke nüfusunun 88% i Müslüman, devletin resmi diliyse Bahaşa. Endonezya bu dil Malay diline yakın bir dil ancak halk arasında 520 farklı dil konuşuluyor. Ülkede 300 civarında etnik gurup yaşıyor.

Endonezya halkı islamiyeti ilk olarak bölgeye gelen Arap tüccarlar sayesinde tanımışlar. Arap tüccarlar ve sonrasında hintli tüccarlar bölgede islamiyetin yayılmasında çok etkili olmuşlar.

İstiklal camiinde avlusuyla beraber 150,000 kişi aynı anda ibadet ede biliyorlar. Endonezyalılar cuma günü camilere akın ediyorlar, dinlenen nutbeden sonra namaz eda ediliyor. Endonezyada islamiyet çok önemsenen bir din adeta bir kimlik günümü. Endonezya gençleri ibadetlere çok önem veriyorlar bunların başın’dada namaz geliyor cuma namazları bir bayram havasında kılınıyor.

Endonezya’daki cami kubbelerindeki gibi islamın sembolü Türkiye’deki gibi ay yıldız, bazı camilerde uzak doğu stilinin ektileri net olarak belli oluyor. Tin camisi Endonezyanın eski devlet başkanı Suhartunun eşi tarafından yaptırılmış, Jakartanın en büyük camilerinden.

Endonezya’nın başkenti neresi?
Bir zamanların küçük bir liman kasabası, şimdinin dev şehri 250,000,000 milyonluk bir ülkenin başkenti Jakarta. 12,000,000 nüfusu var başkent Jakarta nın. 1527 yılında kurulmuş ve kurulduğu yıldan bu yana’da hızla gelişen bir şehir. Kelime manası Endonezya dilinde büyük zafer kenti demek.

Jakarta kalabalık bir başkent şehirde ciddi bir trafik sorunu var. 1962 yılında başkan Sükano döneminde yapılan bağımsızlık anıtı 137 metre uzunluğunda bu anıtın üzerindeki meşale 60 kilogram altınla kaplı.  Jakartada şehir merkezine çok yakın siteler içerisinde güzel evler inşaa edilmiş, bu şekilde site anlayışı Jakarta ve çevresinde çok yaygın.

Endonezya ekonomisi ne durumda?
Endonezya Opek üyesi bir ülke zengin doğal kaynakları var ülke ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğal gaza dayanıyor. Halkın büyük çoğunluluğunun geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Para birimi Rupia 1 dolar yaklaşık olarak 10300 Rupia yapıyor.

Endonezya’daki çok ilgi çeken şeylerden biride ülkedeki bütün memurların işe başlamadan önce sıra olmaları tıpkı öğrencilerin ders başlamadan önce sıraya girmeleri gibi. Tüm Endonezya’da memurların elbise tipleri ve renkleri birimlerine göre ayrılıyor ve her birim aynı tip ve renk elbise giyiyor.

Pazartesi günleri bayrak töreni yapıyorlar, Cuma sabahı ise onların spor günleri haftanın kalan diğer günlerinde’de muhakkak toplanıyorlar ancak bir aktivite olmadan saat tam 8 de iş başı yapıyorlar.

Endonezya iklim özellikleri.
Endonezyada yıl boyu yağmurlu ve yağmursuz yazlar var, ülkeye tropikal iklim hakim yıl boyu sıcaklık 21 ila 31 derece arasında. Havadaki nem oranı çok yüksek 60% la 100% arasında değişiyor bu yüzden have genellikle puslu, gökyüzü neredeyse hiç bir zaman masmavi değil bu ülkede.

avatar
  Subscribe  
Bildir