En zehirli 10 hayvan

0
109

Dünyanın en zehirli hayvanları.

International Wildife(Uluslararası Vahşi Hayat) Katoloğu’na göre dünyanın en zehirli 10 hayvanı şun­lardır Avustralya antraks tipi kazıcı örümceği, küçük (18 cm) mavi halkalı Avustralya ahtapotu, Avustral­ya denizanası (bütün hayvanların kuşkusuz en ze­hirlisi, bir insanı 30 saniyede öldürmektedir), esmer engerek yılanı, taipan tipi engerek yılanı (yine Avust­ralya’dan), tropik denizlerin taşbalığı, akrep, tropik denizlerin deniz yılanı (51 tür, hepsi zehirli, bazıları kara mamba yılanından bile daha zehirli), kobra yı­lanı ve Afrika kara mamba yılanı.

Deniz yılanının ısırığı özellikle tehlikelidir, çün­kü kurban, yılanın ısırdığını hissetmez ve ancak ölüm yaklaşınca teşhise varılabilir. Bereket ki, deniz yılanları fazla saldırgan değildir. En uzun etkili zehir, taş balığının zehridir, bu zehir hemen etki yapmaz ve insanı aylar sonra öldürür. Sanıldığının aksine kob­ra ve kara mamba dünyanın en öldürücü yılanları de­ğildir; çünkü yalnız kendilerine saldırılırsa ısırırlar.

Bunun aksine, Russell engerek yılanı her yaklaşanın üstüne atlayıp ısırır. Sidney bağlarında bol bulu­nan Avustralya kazıcı örümceğinin kıskaçları, deri bir ayakkabıyı delebilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir