Elektroşok cihazı kullanmak suç mu ve kalıcı hasara neden olurmu?

0
319

Elektro şok cihazını bir insanlar üzerinde yazılı izni olmadan kullanmak suçtur.

Bu gibi araçlar ne derece tehlikelidir?
Acı vermenin ötesinde, kalıcı bir sakatlık bırakabilirler mi?
Voltaj yüksek olmakla beraber amper çok düşük olduğundan, toplam elektrik enerjisi (voltaj x) halı üzerinde yürünerek yaratılan statik elektriklenmeden daha fazla değildir. Ayrıca, üretilen akımın frekansı saniyede 24.000 den daha fazla olmaktadır. İnsan vücudu böyle yüksek frekansa karşı duyarsızdır.
Buna rağmen doktorlar, sinir ve kas bozukluklarının, yıldırım çarpması veya yüksek voltajlı elektrik teline dokunma gibi önemli şoklardan yıllar sonra ortaya çıktığı konusunda bazı bulgular elde edildiğini söylemektedirler. Ayrıca bilinmeyen etkiler de olabilir. Nöroloji uzmanı Justin McArthur, Elektroşok cihazı’nın bir gönüllü üzerinde denenmesi sonunda şok sırasında elektriksel faaliyetin kalp veya beyinde bir değişiklik yapmadığını saptamıştır. Fakat deneğin şoktan sonra neden solgun ve yorgun olduğunu çözememiştir.

Yine de, uzun vadede hasar görme olasılığı uzak bir ihtimal olarak görülmektedir. Elektroşok cihazı’nin hayvanlar üzerinde uygulanması çalisalarını yöneten Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezinden Dr. Robert Stratbücker, “Yıldırım veya yüksek gerilime çarpılan İnsanlarda görülen etkiler farklıdır. Orada yüksek akım ve yüksek voltaj sözkonusu, dolayısıyla etkisi de o derecede fazla olmaktadır.

avatar
  Subscribe  
Bildir