Elektronik kelimesi nereden gelir? Elektronik kelime anlamı.

0
423

Elektroniğin kelime anlamı.
Elektronik kelimesi bildiğimiz gibi elektrondan geliyor. Elektronun ise
başka yerlerde pek göremediğimiz çok önemli bir iki özelliği var.

Bir defa kütlesine göre çok büyük bir elektrik yükü taşıyor. Bunu şöyle bir misalle daha
iyi görebiliriz: 5 miligram elektronu bir yol üzerinden 1 saniyede geçirsek bu yolda 1.000.000 Amperlik elektrik akımı akıtmış oluruz.

O halde elektronun bize sunduğu iki nimet vardır: Kütlesinin çok küçük oluşu dolayısıyla büyük bir hareket kabiliyetine sahip oluşu; yani bizim emirlerimize çok kolay uyabilmesi. İkincisi ise kendinden beklenmeyecek büyük bir elektrik yüküne sahip olması dolayısıyla gene kendinden umulmayacak büyük işler yapabilmesidir.

İşte görüldüğü gibi elektronlara veya elektron sürülerine istenen emirleri verip
onlara çeşitli işler gördürme sanatına elektronik diyebiliriz.

Bu işleri nasıl yapabiliriz? Bunun için elektronları üreteceğimiz kaynaklar ve bunları koşturabileceğimiz bir çeşit ortam gerekir ki buna devre diyoruz.

Devreleri de devre elemanlarından kuruyoruz. Bu elemanları uzak yakın zaten tanıyoruz. Mesela direnç, kondansatör veya, transistor gibi elemanlar bunlardandır. Bu elemanlarla sayılamıyacak kadar çok çeşitli devreler kurup gene bir o kadar çeşitli oyunu elektronlara oynatabiliriz.

Aynca bazı temel işlemler vardır ki bunlar da elektronikte karışık büyük işlemlerin yapılışında yapı taşı gibi kullanılırlar. Mesela, amplifikasyon, osilasyon, modülasyon, v.b, gibi.

avatar
  Subscribe  
Bildir