Egzoz gazlarının zararları nelerdir? Karbonmonoksit zehirlenmesi belirtileri ve alınabilecek tedbirler.

0
51

Egzoz gazlarının öldürücü oluşu, bu gazlar içinde bulunan ve benzinin tam olarak yanmayışından üreyen karbonmonoksitten ileri gelmektedir. Karbonmonoksit ateşlemesi iyi olmayan ya da karbüratörü doğru biçimde ayarlanmamış olan bir motorlu taşıtta çok miktarda ürer. Rengi, tadı ve kokusu olmayan bu gaz, az miktarlarda bile öldürücü olabilir.
Bir yerde karbonmonoksit bulunuşunun belirtileri, sıkıntı, dalgınlık birden terleme, baş ağrısı, uyku basması baş dönmesi ya da bulantı gibi hallerdir.
Egzoz gazı kokusu, kendisi kokusuz olan karbonmonoksidin varlığını gösteren belirtilerden biridir.
Amerikan Otomobil Derneği (American Automobile Association) tarafından yayınlanan SPORTSMANLİKE DRİVING adlı kitapta, karbonmonoksit zehirlenmesi ile ilgili olarak şu iki olaydan söz ediliyor :
1 — “Bir kara yolunda araba kullanan bir şoför bir çatırdı ile birlikte ve başını bir yere vurarak kendine gelir. Acımaya başlayan başına elini götürdüğü zaman, bir yaşlık duyar. Elinde de kan görür Bir de dönüp, şöyle bir çevresine bakınca içinde bulunduğu arabanın bir dereye dalmış olduğunu görerek şaşırıp kalır. Doktor, söz konusu şoförün karbonmonoksitten zehirlendiğini saptar”.
2 — “Bütün bir ev halkı devamlı bir korna sesiyle uyanır. Küçük oğullarını garajda arabanın direksiyonuna kapanmış ve kendinden geçmiş bir durumda bulurlar. Delikanlı araba ile garaja giriyor ve motoru durdurmadan, gazeteden günün olaylarına bir göz atmak istiyor. Bu sırada, rüzgar garajın kapısını kapatıyor. Egzozdan çıkan karbonmonoksitin etkisiyle kendinden geçen genç korna düğmesinin üstüne kapanınca, korna devamlı olarak çalmaya başlıyor. Korna sesine koşan ev halkı böylece durumdan haberdar olarak, sun’i solunumla genci kurtarıyorlar. Böylece, uğurlu bir rastantı, yüzde yüz bir faciayı önlüyor”.
Ancak karbonmonoksitle zehirlenme olayları her zaman böyle, mutlu biçimde sonuçlanmamaktadır.

Alinması hiç de zor olmayan bazı önlemlerle karbonmonoksit zehirlenmesi önlenebilmektedir.
1 — Garaj içinde az bir süre için de olsa motor çalıştırılmamalıdır.
2 — Yolculuk sırasında, taşıtta bol miktarda temiz hava bulundurmalıdır (Cam açarak ya da aralayarak)
3 — Motorları çalışan arabaların arkasında beklemek zorunda kalınırsa, öndeki vantilatör çalıştırılmamalıdır.
4 — Egzoz borusu ve susturucusu iyi durumda bulundurulmalıdır.
5 — Taşıt dururken, özellikle kalın kar içinde ısıtma için motor çalıştırılıyorsa, kesinlikle bir havalandırma sağlanmalıdır. Karbonmonoksitle zehirlenen bir kimse, hiç vakit kaybedilmeden temiz havaya çıkarılmalı, sun’i teneffüs yaptırılmalı, doktor çağırılmalıdır.
Karbonmonoksit, genellikle sanıldığından daha çok kazalara neden olan bir etkendir.

Beynimizdeki gözelerin (hücrelerin) gereği gibi çalışabilmeleri için, yeterince oksijen almaları zorunludur Vücuda giren karbonmonoksit kan akımını kısa zamanda oksijenden yoksun bırakır. Beyin gözelerine artık oksijen gelmeyeceğinden, beyin de gereği gibi çalışmaz. İnsan sersemleşir Reaksiyon zamanı yavaşlar Sonuç olarak ya yoldan çıkılır, ya da karşıdan gelen trafiğe girilir.
Karbonmonoksitle zehirlenmiş olan bir kimseye yapılacak ilk iş, kendisini TEMİZ HAVAya çıkarıp doktor çağırmaktır Bu arada, gerekiyorsa sun’i solunum da yaptırılmalıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir