Egzersiz yapmak. Egzersiz günde ne kadar ve nasıl yapılmalı?

0
50

Nasıl Egzersiz ve Ne Kadar Egzersiz yapılmalı?

Egzersizin insan için yararlı oldu­ğu bir gerçektir. Hekimlere göre eg­zersiz, özellikle kalp üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Birçok kişinin sandığı gibi, egzersizin olumlu etki­lerinden yararlanabil­mek için çok fazla za­mana gerek yoktur. Haftada üç-dört kez (bir gün dinlenme, bir gün egzersiz), toplam kırkbeş dakika veya bir saatlik süre, sağlıklı ve zinde olmak için yeterlidir. Egzersize başla­madan önce solunum ve dolaşım temposunu düzenleyen, vücut ısısı­nı artıran, kaslar, ten­donlar ve ligamentleri geren ısınma hareketle­rinin yapılması gerekir.

Egzersiz bittikten son­ra aniden durmayıp, en az birkaç dakika ısınma hareketlerine benzer soğuma hareketleri yapmak gerekir. Böylece egzersizle ortaya çıkabilecek sa­katlıklar önlenebilir. Örneğin ısınma hareketlerinin on dakika, soğuma ha­reketlerinin ise beş dakika süreyle yapılması durumunda, asıl egzersiz için otuz dakika ayrılabilir (aktif sporcular için bu süreler daha farklı olacaktır). Bu otuz dakikalık egzersiz süresi, on-onbeş dakika gibi daha kı­sa bir süre ile başlanarak yavaş yavaş artırılabilir. Egzersiz sırasında zorlan­madan konuşabiliyor olmak, şiddeti ayarlamada ölçüt olarak alınabilir. Egzersizin bu kısmında mümkün ol­duğu kadar yavaş tempo ile başlayıp, vücut uyum sağladıkça tempoyu ar­tırmak gerekir. Hiç egzersiz yapma­mış olanların, egzersize başlamadan önce bir doktora muayene olmaların­da yarar vardır.

Sonuç olarak kişi, sevdiği ve de­vamlılığı olan bir egzersiz türünü seçmeli (yüzme, yürüme, hafif koşu, bisiklete binme gibi); karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve su içeren dengeli bir beslenmeye dikkat etmeli ve düzenli egzersizi yaşam boyu süren bir alışkanlık haline getirmelidir. Böylece kendini daha sağlıklı, enerjik ve neşeli hissedecek: yaşam kalitesini artıracaktır.

avatar
  Subscribe  
Bildir