Düşünmek nedir, ne işe yarar ve insanlar neden düşünmek istemezler?

0
138

Düşünme yeni bir şey yaratmak, bir şeyin var olduğunu bulmak demektir. Ünlü Fransız filozofu Descartes “varım, çünkü düşünüyorum demişti.
İyi söz söyleyebilmek için insanın söyleyeceği şeyi önceden bilmesi, yanı yaratması, düşünmesi lazımdır. Bu bakımdan düşünme, kafamızda yeni fikirler yaratmak, sebep ve netice bağlarını tamamlamak, zihnimizde ve dinleyicilerin kafasında biriken nedenleri çözmek manasına gelir.

Herkes kendine göre bir şeyler düşünür. En basit ve kolay düşünceler kendinize ait olan şahsı ve egoist düşüncelerdir.

İnsan kendisinden uzaklaşarak başkaları ile olan ilişkiler bakımından kendini anlamaya çalıştı mı. Sokrat’ın “Kendini tanı” nebinde ifade ettiği düşünme yoluna girmeye başladı mı, kendim ve dolayısıle hemcinslerini anlar, ailesine, topluma, vatanına ve insanlığa faydalı olan şeyleri düşünmeyi öğrenir. Egoist olmayan bu fikirlerden, güzel sözler, güzel hareket ve davranışlar ve faydalı buluşlar meydana gelir. Hindistan yolunu bulmayı düşünen Kristof Kolomb Amerika’yı. Edison ampulü, Marconı Radyoyu buldular ve bugünün bilginleri işte böyle düşüncelerin yardımı ile uzayı araştırıyorlar. Atomdan faydalanıyorlar. Şu halde şöyle bir soru hatırımıza gelebilir. İnsanlar neden düşünmeyi istemiyorlar, neden bu kadar az düşünüyorlar, acaba onları düşünmekten alıkoyan engeller var mıdır, varsa nelerdir?

Evet, böyle engeller vardır ve onlar şunlardır
1 — Dogmalar, sabit fikirler, peşin hükümler
2 — Propaganda, ki kafamızı tembelliğe alıştırmak prensibi demektir
3 — Mantık zincirının kopması, bir şeyi sonucuna kadar düşünmekten yorulmak ve işi oluruna bırakmak alışkanlığı
4 — Hislerimiz, sevgilerimiz, nefretlerimiz,sempati ve antıpatilerimiz

Yazar: Nüvit OSMAY

avatar
  Subscribe  
Bildir