Dünyanın kıtaları nasıl ayrıldı? Pangea hakkında bilgi

0
339

25 milyon yıl önce tüm kıtalar birbirlerine bağlı kocaman bir kara kütlesi halindeydi. Yaklaşık 1912 de “Kıtaların Ayrılması Yasaları” nı açıklayan Alman Alfred Wegener, bu koca kara parçasına eski Yunancadan türetilmiş “bütün kararlar” anlamına gelen Pange adını vermişti. O zamandan beridir bu süper kıta Pange, bir jeolojik “Doğma” oldu.

Şimdi, Çinli, ve Avustralyalı Jeofizik uzmanlarının yaptığı yeni araştırmalar, Pange’nin belki de tamamen birbirine bitişik bir kara kütlesi olmadığını gösteriyor. M. W. Mc. Elhinnye başkanlığındaki Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup. Çindeki kaya katmanlarından dünyanın manyetik dizilimini izleyerek, Doğu Asya’nın 225 milyon yıl önce hangi manyetik kutuba yönelik olduğunu araştırdı: Kutbun yeri Jeolojik dönüşümle değişmişti.
Bitmeye yakın ya da henüz bitmiş diğer kısa araştırmalarla beraber bu araştırmaların sonu cu: — Bugünkü Çin, Sibirya, Pakistan ve Endonezya’dan oluşan— Doğu Asya’nın önemli parçası küçük kıta blokları halinde ayrı duruyordu. Bu kara parçaları aynı Okyanus içinde akıntılarla sürüklenerek Pange’den ayrılmıştı.
Pange Teorisinin gözden geçirilmesi bir yana, edindiğimiz bu yeni bilgiler bize pratik sonuçlar da getiriyor.

Şimdiki Doğu Asya, çeşitli kara bloklarının çarpışmasıyla oluşuyorken, muhtemelen petrol de oluşuyordu. Kara kütlelerinin birlikte yaptıkları basınçla, bitki ve hayvan ölülerinden zamanın dönüşümü içinde petrol yatakları oluşuyordu. Arabistan’da oluştuğu gibi.

P. M.’den

avatar
  Subscribe  
Bildir