Dünyanın en yalnız ağacı tenere ağacı neredeydi. Tenere ağacının hikayesi.

0
465

Nifer’de 17-22 kuzey enlem dereceleri arasında ve Agadez kentinin doğusunda Sahra’nın mutlak çöl niteliği taşıyan Tenere Bölgesi, sessizlik, susuzluk ve yalnızlık toprağıdır.
Tenere, Targui kabilesinin dilinde “Apayrı bölge’ anlamına gelir. 1/2.500.000 ölçekli, renkli Nifer ve 1/4.000.000 ölçekli Michel’in haritalarında da sarı renkle gösterilen Tenere çöl bölgesinin ortasında “Tendre Ağacı” adıyla mavi bir nokta vardır.

İşte bu noktada, bütün kaşiflerin bahsettiği ve yer aldığı çöl bölgesinin tamamında merkezi bir yer görevi yapan, şaşırtıcı bir ağaç bulunmaktadır. Ağacın hemen yanında 1938-1939 kış döneminde bir kuyu kazıldı ve dibi 36 m’de bulunan, fazlaca ümit vermeyen bir su kaynağına rastlandı. Söz konusu su kaynağını bulmak için ağacın köklerinin toprak yüzeyinden 33 m’den fazla bir derinliğe indiği anlaşıldı. 4 m. boyundaki: kısa, çatallı iki gövdeden oluşan bu ağaç, bitki biliminde “Acacia albida” diye bilinen bir akasya ağacı idi, şemsiye şeklinde bir tepe çatısına sahip, hafif maviye çalan gri yapraklarıyla kurak mevsim süresince sadece bu ağaç, insan ve hayvan tüm canlılara değerli bir gölge sağlamaktaydı. Odunu mükemmel olan bu ağacın, yaprakları ve meyveleri sürülerin güç besin bulunan haftalarda beslenmesine yardımcı oluyordu. Baklaya benzer meyvesi olan bu ağacın, toprağın verimliliğine etkisi de çok belirgindir. Bu akasya türü, insanlar tarafından o derece sevilmiştir ki, eski Zinder Sultanları, izin almadan bu ağaçları kesenlere ölüm cezası veriyorlardı.

Tenere ağacı artık yok… Birkaç yil önce, yanlış manevra yapan ve koyun taşıyan bir kamyon, bu ağacı devirdi. Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Milli Muze, bu efsanevi ağaçtan artakalanları topladı ve ona gerçek bir anıtkabir yaptırdı.

Ağacın bulunduğu yere ise söylendiğine göre her sonbaharda pası kaybolan metal bir ağaç ve yan tarafına da dikenli telle çevrili, fazla değeri olmayan üç çalı dikildi. Bunlar herhalde güzel ’Tenere Ağacı” geleneğini sürdürecekler.

Revue Forestlöre Française’den

avatar
  Subscribe  
Bildir