Dünyada ilk petrol nasıl ve nerede bulundu, işte petrolün tarihçesi.

0
547

Endüstride, tarımda, ulaşımda, savunmada kısacası akla gelebilecek hemen her yerde başlıca enerji kaynağı, insan yaşayış ve uygarlığını etkileyen yüzyılımızın harikası Petrol.
Üzerine şarkılar dizilip yazılar yazılan filimler çevrilen, ülkelerin kaderini ve hatta uluslararası politika dengesini etkileyen süper madde Petrol.

Petrol: Taşyağı (latince) anlamında Petra, Taş ve Oleum yağ, sözcüklerden türetilmiştir. Bu sihirli maddeyi M.ö. 3000 yıllarında Finikeliler ve Babilliler ile yine M.ö. 300 yıllarında Mısırlılar, Çinliler ve daha sonra Romalılar ve İranlıların Gemi kalafatı, mumyacılık, harç (Çimento), ilaç, ısıtma, ve aydınlatmada kullandıklarına ilişkin belgeler bulunmuştur.

M.S. 1300 yıllarında Marko Polo Baku’daki, 1496 yılında da Kristof Kolomb Trinldad adasındaki asfaltlardan bahsetmişlerdir.
Bizde de ilk kez Evliya Çelebi, Van Kalesindeki Neft yağının varlığından söz etmlştir.
Amerikalılar, petrolü Kızılderililerden öğrendiler, Kızılderililer, petrolü hastalık tedavisinde ilaç olarak kullanırlardı.

1849’da Iskoçya’da James Young ve Kanada’da Abraham Gesner petrolü, aydınlatmada geniş kapsamlı olarak kullandılar.

Petrolün endüstriye sunulması, petrolün babası diye anılan “Albay” lakabıyla tanınan Amerikalı E. L. Drake tarafından, 1859’da Pensilvanlyen’de gerçekleştirilmiştir.

Fakat, Kara Altın veya Sıvı Altın diye adlanan petrolü, asıl düzenli bir şekilde İşletmeyi başaran ve örgütleyen, 1882 de Amerikalı genç bir petrolcü. J. Rockefeller olmuş ve Petrol piyasasında imparatorluk kurmanın ilk adımlarını atmıştır.

avatar
  Subscribe  
Bildir