Dubai ekonomisi, tarihi, nüfusu, uçakla kaç saat, iklimi, Petrolün Bulunuşu.

0
281

Dubai hakkında bilgiler, nüfusu, nerede bulunur?
Arap yarım adasının güney doğusunda Basra körfezinde. Nüfusu 700,000 Birleşik Arab emirliklerinden yeni emirliğinden bir tanesi ve en meşhuru.

Dubai Arapların kendi değimiyle yirmi birinci yüzyıl kenti, çöle inat gökdelenlerin yükseldiği şehir petrol dolayısıyla paranın gücünün şehirleşmede aksi sedası.

Dubai uçakla kaç saat?
İstanbul’a yaklaşık olarak 4 saat uzaklıkta bir şehir orta doğunun modern yüzü.

Kimilerine göre Arap kültürüne Avrupa makyajı yapılarak oluşturulmuş bir kent, kimilerine göre’ise orta doğunun Venediği.
Temiz ve düzenli bir şehir Dubai, hatta tabelalarda Arapça ifadeler olmasa kolaylıkla insan kendisini bir Amerika yada Avrupa şehrinde zannede bilir.

Yollarında dünyanın en lüks araçları seyahat ediyor bu şehrin. Gündüz ayrı akşam ise ayrı araçları var Dubaililerin aynı gündüz ve gece kıyafeti gibi.
Çöl araçları’da ayrı onların 4×4.

Dubai’de Petrolün Bulunuşu
1958 Yılında petrolün bulunmasıyla birlikte bölge değişmeye başlıyor. 1971 yılında emirlikler bir araya geliyor 7 emirlik bir araya geliyor ve Birleşik Arap Emirliklerini kuruyolar. Başkent Abudabi oluyor ticari başkent ise Dubai.

Dubai Basra körfezinin önemli bir kenti dünyanın en modern kentlerinden birisi.
Yaklaşık 30 yıl öncesi Dubai toprakları cölmüş bugün ise yemyeşil çimleriyle, ağaçlarıyla yeşilin farklı farklı tonlarıyla Dubai liler bu çölü yeşil hale getirmişler. İşin ilginç tarafı bu topraklara yılda iki kez yağmur yağıyormuş buna rağmen yeşili çok iyi muhafaza ediyorlar ve damlama usulü sulama yapıyorlar ve bu sayede yeşil muhafaza ediliyor ve sahip çıkılıyor. Yeşil olan çok sayıda park var Dubai de ve bu parklara giriş ücretli 5 dirhem kişi başına, para alınıyor girişte.

Dubai iklim özellikleri
Dubai de tek bir mevsim var oda yaz, yazda kendi arasında üçe ayrılıyor sıcak yazlar, normal yazlar ve onlarında değimiyle soğuk yazlar.
Tabi maksimum sıcaklık, ki ona sıcak yazlar diyorlar, maksimum sıcaklık 48 dereceye kadar çıkıyor işte normal yaz dayanılabilir sıcaklıklar ve soğuk yaz olarak ta 10 dereceyi söylüyolar. Hava sıcaklığı 10 dereceye düştüğünde diyorlar ki dondurucu soğuklar başladı.

avatar
  Subscribe  
Bildir