Doğru beslenmenin önemi.

0
110

İnsanlar yaşantılarını sürdürmek içi çeşitli besin maddelerine gereksinme duyarlar. Bunlar protein, karbonhidrat, vitamin, mineral ve iz elementlerdir. Bu maddeler sağlıklı bir metabolizma için hayatı önem taşırlar. Aralarından protein, yağ ve karbonhidratlar insanların enerji sarfiyatını karşılarlar ve değişik miktarlarda aşağı yukarı her gıda maddesinde bulunurlar.

Kişilerin aldıkları enerji miktarı ölçülebilir. Bu ölçü (ısı miktarı = enerji miktarı) Yasal Birimler Sisteminde “kalori” diye adlandırılır. Yeni kullanılan S. II. Birimleri Sisteminde “Joule” kullanılmaktadır.

Bir kilo kalori 1 litre suyun ısısını 1 derece arttırmak için gereken ısı miktarıdır.

1 kilo kalori (kcal) = 4,184 kilo jole (kJ)
1 kJ = 0,239 kcal

Besin maddelerinin verdikleri ısı miktarı birbirinden farklıdır.
Besi Enerji Miktarı

1 gram yağ 9,3 kcal = 38,9 kJ
1 gram protein 4,1 kcal = 17,2 kJ
1 gram karbonhidrat 4,1 kcal = 17,2 kJ

Bünyemiz gelişme, büyüme, hareket ve hatta dinlenme anında enerji tüketir. Bir ferdin günde gereksinme duyduğu enerji miktarı yaşına, vücut ölçüsüne, cinsiyetine ve yaptığı işin ağırlığına bağlıdır. Vücut ağırlığına ve yapılan işin zorluğuna göre ortalama kalori değerleri hesaplanmıştır.

Kolay iş : 32 kcal/kg vücut ağırlığı
Orta zorlukta iş : 37 kcal/kg vücut ağırlığı
Ağır iş : 50 kcal/kg vücut ağırlığı

Doğru beslenme sağlık sorunları yaşamamız için çok önemlidir. İhtiyacımızdan fazla veya az besin maddeleri almamaya çok dikkat edilmelidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir