Doğal gaz zehirlenmesini nasıl önleye biliriz

0
18

DOĞAL GAZA DİKKAT

Bu yazımda dikkatle­rinize doğal gaz problemlerini sunuyorum. Trafik kurallarına kayıtsız şart­sız uyanları korkaklıkla suçlayanla­rın kendileri ile pek çok masumun kanına girdiklerini her gün gazetelerde okuyor, televizyonlardan içi­miz kan ağlayarak görüyoruz.Zaman zaman banyoda zehir­lenmeleri de duymaktayız maale­sef. Bilgisiz tesisatçıların, basiretsiz yetkililerin, düşüncesiz aile reisleri­nin günahını birçok suçsuz insan çekmekteler. Bir kez daha uyarıyorum.
1 – Tüp gaz havadan ağırdır; ye­re çöker. Bilhassa banyoların kapı altlarında geniş havalandırma de­likleri açılmalıdır. Gazlı otomat şof­benler, banyo dışına monte edilme­lidir. Banyo içinde ise, sönüp sön­mediği gözlenmelidir.
2- Doğal gaz havadan hafiftir; mutfaklarda yukarılara açık baca ve havalandırma pencereleri yapılma­lıdır. Kalorifer daireleri için­de elektrik panosu olmamalıdır. Ha­valandırma açık olmalıdır. Aslında doğal gaz ocakları, çatı katlarına monte edilmelidir.
3- Bütün doğal gaz ile ısınan apartmanların uzun vadede kalori­fer bacaları çökebilir. Çünkü doğal gaz dumanında kömür dumanından dokuz kat fazla su buharı var­dır ve sauna etkisi ile bacalar çü­rüyerek çökebilir. Yumuşayan ba­calardan evlere gaz sızıp zehirlenmelere yol açabilir. Bunun çözümü bacaların içini krom-nikel borularla teçhiz etmektir. Maalesef yetkili ki­şiler, bu tehlikeleri ya bilmiyorlar ve­ya söylemiyorlar.

avatar
  Subscribe  
Bildir