Diyabet hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Diyabet hastalığının tedavisi.

0
166
Diabetic patient doing glucose level blood test using ultra mini glucometer and small drop of blood from finger and test strips isolated on a white background. Device shows 115 mg/dL which is normal

Diyabetin nedeni henüz tam aydınlatılamadı. Büyük ruhsal gerginlikler, korkular ve heyecanlar, bazı virüs hastalıktarı (örneğin kabakulak), kalıtım ve ölçüsüz bir iştah diyabete neden olabilir.

İnsan için başlıca enerji kaynağı şeker, daha doğrusu glikozdur. Hücrelerin glikoz alabilmesi için insülin gereklidir, insülin olmazsa glikoz kullanılamaz ve kanda yükselir. Şeker hastalığında hücreler bir glikoz okyanusunda yüzdüğü halde glikoz alamaz, kanda yükselen şeker idrarla atılır ve kilo verilir. Okyanusa çok balık olduğu halde okyanusa yüzen insan balık yakalayamaz, olta veya ağ gerekir. Şeker hastalığında bol glikoz içinde yüzen hücreler için de durum böyledir hücreler şekeri alabilmek için insülin olularını kullanmak zorundadır. Şeker hastalığında hücreler” varlık içinde yokluk” halindedir, çünkü insülin yetersizdir (insulin’e bağımlı şeker) insüln’e bağımlı şeker hastalan insülin ile tedavi edilmezse glikoz yerine yağlar yakılmaya başlanır, bunun sonucu vücutta toksik maddeler birikir, hasta komaya girer ve ölebilir. Bu durum eksen genç şeker hastalarında görülür (Jüvenil diyabet). Her şeker hastası insülin gerektirmez, genellikle erişkinlerde görülen isülin’e bağımlı olmayan diyabette kanda insülin seviyesi azalmayıp artmıştır. Buna rağmen hücreler glikoz kullanamaz, buna “insülin direnci (rezistansı) denmektedir. Bu tıp diyabetliler insülin anına tabletierie tedavi edilebilir. Bu tür diyabetliler insülin alamayınca komaya girmezler.

İnsüline bağımlı diyabetlilere her gün insülin enjeksiyonu yapmak zonunluğu vardır. Fakat bu enjeksiyonlar hastayı komaya girmekten korursa da yıllar geçtikçe diyabet’in göz ağtabakasında körlüğe kadar varan değişmeler (diyabetik retinopati) yapmasını, böbrekten ve sinirleri bozmasını (dıyabetik nefropati ve nöropati) önleyemez, insülin neden diyabet komplikasyonlarım Ödeyemiyor! İnsülln normalde yemeklerden sonra artarak kan glikozunun fazla yükselmesini irenler. Günde bir veya iki kez enjekte edilen insülinin kan şekerini pankreastan çıkan insülin gibi duyarlı bir şekilde kontrolü beklenemez. Doğal insülin miktarı anı anma kan glikoz seviyesine göre ayarlanır.

Bu problemi çözmek için başlıca 3 yöntem düşünülmüştür suni bir pankreas yapmak, pankreas nakli ve pankreas hücreleri nakli. SSCB’te tıp bilimleri yüksek doktorası sahibi V. Blumkine yönetiminde bir araştırma ekibi, pankreas hücrelerini vücut dışında kültür yaparak üretmeyi başardı, İnsan embriyonu pankreası fermentlerle muamele edilerek elde edilen hücreler santrifüje edildi, pankreasın sindirim ile ilgili hücreler bu sırada tahrip olur. Hücreler, besleyici hücre kültür sıvılarında çoğalmaya başlar.

İnsanda kas içine aşılanan pankreas beta hücreleri derhal kılcal damarlarla çevrilir ve kana insülin vermeye başlar. Nakledilen pankreas hücreleri bir “pankreas şubesi” olarak çalışmaya başlar. Ameliyattan sonra hastalarda bariz bir iyileşme olur. Almakta oldukları insülin dozu azalır.

avatar
  Subscribe  
Bildir