Deniz kaplumbağaları hakkında bilgi kısaca

0
47

Deniz kaplumbağalarının yaşam mücadelesi

Yumurtalarının oldukça dayanıklı, derimsi kabuklarını kırmışlardı. Artık kummulların altında nefes alan hayatlar vardı. Ve bu gençler kum yüzeyine ulaşmaları ile bir anlamda yaşamada merhaba diyorlardı.

Yavrular % 40 nem ve 25 °C lik uygun koşullarda 55-60 günde olgunlaşır ve yumurtadan çıkacak hale gelirler. Besinle­rini yumurta sarısından sağlarken, oksijen yumurtalar üzerinde bulunan onbinlerce delik sayesinde difizyun yoluyla dokulara ulaşır, karbondioksit yine aynı yolla dışarı ardır. Gelişme esna­sında bütün yavru kaplumbağların başları yuva çıkış deliğine yönelir. Yumurtadan çıkma vakti gelen bireyler, yumurtaların oldukça dayanıklı ve derimsi kabuklarını üst çenenin ön tara­fında bulunan küçük yumurta kırma dişiyle parçalayarak dışarı çıkarlar. Ancak kısa bir süre sonra bu yapı kaybolacaktır. Ku­mulların altında bir karanlık ortamdan diğer bir karanlığa çıkan yavru kaplumbağaları, yer yüzünde de karanlık beklemektedir. Sayıları yüze yakın olan bu küçük yavrular bulundukları yuva­nın tabanından tavanına doğru harekete başlarlar. Bu esnada üsteki kum taneleri yavruların boşalttıkları yerleri doldurur.

Yukarı tırmanan yavruların aralarından geçerek aşağı doğru akan kumlar yükselmekte olan tabanı oluşturur. Ve böylece yavrular kum içerisinde yavaş yavaş yükselmiş olurlar. Bu bir çeşit asansör sistemidir. Kumun altında girişilen oldukça yoru­cu yolculuk bir iki gün süren tüm yavruların yuvayı terk etmesi ise genellikle üç veya yedi gün sürebilir. Böylece kum yüzeyi­ne yaklaşan yavruların bulundukları yerde, kumun yüzeyi, bi­raz içerj doğru çöküktür. Eğer yavrular sıcak bir günde kum yü­zeyine on santimetre kadar yaklaşmışlarsa, dışarıya çıkmadan ve yukarıya doğru fazla ilerlemeden bu seviyede kalıp, dış or­tamın serinlemesini yani gece olmasını beklerler. Havanın serinlediğini hissettiklerinde topladıkları enerji ile, kumdan kurtulmak için bir anda yaptıkları girişimle kendilerini şaşkın­lık içinde kumun yüzeyine atarlar.

avatar
  Subscribe  
Bildir