Damar tıkanıklığına karşı ne yapmalı? Damar tıkanıklığı hakkında bilgi.

0
143

Damar tıkanıklığı, oldukça sinsi bir düşmandır. Damarların içinde, yağ ve kolesterolün birikmesiyle plakalar halinde üst üste gelmiş tabakalar oluşur. Sonuçta bu tabakalar bir pıhtı meydana getirerek, ölümcül tıkanıklığa neden olurlar. Damar tıkanıklığı, çağımızın en sık görülen hastalıklarından biridir.

Damar tıkanıklığı tersine çevrilebilir mi? Belki Araştırmacılar yağın ve kolesterolün kandan uzaklaştırılması için yeni yöntemler ve ilaçlar geliştirmektedirler. Bazı ülkelerde terapiler sonucu yapılan testlerde, kandaki yağ ve kolesterol parçacıklarının (LDL’in az yoğunluklu lipoprotein) seviyeleri saptanmıştır. Bu testler soncunda, damar tıkanıklığı, anormal yüksek seviyede çıkan LDL parçacıklarından yararlanılarak, kontrol altına alınmıştır.
Vucutta kolesterol hücre zarını güçlendirmek için kullanılır. Fazla miktarda LDL kan damarlarının duvarlarında birikerek, plakalar oluşturur Normalde az-yağ diyeti ve egzersiz yaparak LDL seviyesi kontrol altında tutulabilir. Ama hastada aileden gelen ve genetik bir hastalık olan hiperkles-terotemia (FH) tespit edilmişse, kolesterol diyeti uygulamanın yararı olmaz.

avatar
  Subscribe  
Bildir