Damar sertliği ve Kolesterol nedir?

0
74

Kolesterol Yönünden Zengin Besinler Neler ve Damar Sertliğine Sebep Olabilen Faktörler

Yüksek kan kolesterolünün damar sertliğine se­bep olan bir risk faktörü olması, bütün şüphele­ri diyetle alınan kolesterol üzerine toplamıştır. An­cak, kolesterol ile damar sertliği arasındaki ilişki henüz kanıtlanmamıştır.

Kolesterol, çoğu kez yanlış anlamda, diyetteki yağ ile ilişkili olarak ifade edilir. Halbuki kolesterol, yağ asitleri ve trigliseritlerden çok farklı bir yapıya sahiptir.

Kolesterol, bütün hayvansal dokularda farklı miktarlarda bulunur. Kolesterol yönünden zengin olan besinlerin başlıcaları beyin, böbrek, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı ve kabuklu su ürünleridir. Meyve, sebze, bitkisel yağ, tahıl ve kabuklu yemiş gibi, bitki orijinli besinlerin hiçbiri kolesterol içermemekle birlikte, bu besinlerin bazılarında fazla mik­tarda doymuş yağ bulunur.

Hücre membranlarının önemli bir unsuru olan kolesterol, beyin ve sinir dokusunda fazla miktarda bulunur. Kolesterol, diyetle hiç alınmasa bile, insan vücudu tarafından sentezlenmektedir. Sentez bakı­mından en önemli görev karaciğerindir. Karaciğer tarafından sentezlenen kolesterol, günlük diyetle alı­nan miktarın yaklaşık üç katıdır.

Kolesterol, bağırsaklardan yağların emilimi ve sindirimi için gerekli olan safra asitlerinin oluşumun­da önemlidir. Ayrıca steroid hormonların ön maddesi olan kolesterol, vücut tarafından D vitamini yapımın­da da rol oynar.

Diyetle alınan kolesterol, kan kolesterol seviye­sinin yükselmesine katkıda bulunan bir etken olabi­lir. Aynca, diyetsel toplam yağ ve doymuş yağ alınımının fazlalığı da bu seviyeyi yükseltebilir. Kan­daki toplam kolesterol miktarı normalde 120-330 mg/ 100 ml’dir. Genetik hastalıklarda bu miktar 350 mg/ 100 ml’in üzerindedir.

Damar sertliğine sebep olabilen tek faktör, kan kolesterol seviyesinin yüksekliği değildir. Aynca, yaş­lılık, cinsiyet, genetik hastalıklar, sigara içilmesi, yük­sek tansiyon ve şişmanlık da damar sertliğinin oluşumuna etki edebilir.

Sağlıklı bir diyet için, aşırı yağ, doymuş yağ ve kolesterol alınımından ve tek yönlü beslenmeden ka­çınmak gerekmektedir.

Kolesterol Yönünden Zengin Besinler:karaciğer, böbrek, beyin, kabuklu şu ürünleri, yumurta sarısı, tere yağı

Damar Sertliğine Sebep Olabilen Faktörler:Yaşlılık, Cinsiyet, Genetik hastalıklar, Sigara içilmesi, Yüksek tansiyon, Şişmanlık, Şeker hastalığı, Yüksek dansiteli lipoproteinlerin düşük seviyede olması, Kan kolesterol seviyesinin yüksekliği.

avatar
  Subscribe  
Bildir