Çin Lahanası nasıl yapılır? Çin Lahanası tarifleri, yemekleri.

0
916

Çiğ Olarak Tüketim
Çin Lahanası tıpkı marul ve kıvırcıklar gibi çiğ olarak yenebilir.

Salata Olarak Tüketim
Çin Lahanası önce ince ince kesilerek doğranır. İçine limon veya sirke ile zeytinyağı katılarak salatası yapılır.
Çin lahanası salatasının bir özelliği çabuk bozulmamasıdır. Öğleyin yapılan bir salata, rahatlıkla akşama da yenebilmektedir. Bu özelliği İle Çin Lahanası salatası, özellikle çalışan hanımlar için çok uygun ve elverişlidir.

Soğanlı Salata Olarak Tüketim
Çin Lahanası ince ince kesilerek içine doğranmış soğan katılır. İsleyenler domates, biber, turp ve maydanoz katabilir. Ayrıca limon veya sirke ve zeytinyağı katılarak karıştırılır.

Börülceli Salata Olarak Tüketim
Çin Lahanası kum börülce ile haşlanıp limon ve zeytin yağı ile salata haline getirilir.

Yumurtalı Çin Lahanası
Çin Lahanası küçük parçalar halinde kesilerek biraz haşlanır. Haşlamadan sonra suyu süzülür ve yağda kızartılır. Çin Lahanası kızardıktan sonra içerisine yumuria kırılarak karıştırılır ve 1-2 dakika sonra servis yapılır.
Haşlama suyu suzulmezse diğeri kadar lezzetli olmasa da besin değeri daha yüksek olan bir yemek elde edilir.

Çin Lahanası Sarması

Çin Lahanalarının yaprakları saplarından kesilerek bir sûre haşlanır. Bu arada içerisine konacak malzeme (kıyma, pirinç, maydanoz, soğan, baharat ve az miktarda yağ karışımı) hazırlanır. Bu karışım Çin Lahanası yapraklarına sarılır ve tencereye konup hafit ateşte pişirilir.

Çin Lahanası Kavurması

Ünce Çin Lahanası küçük parçalar halinde kesilerek biraz haşlanır. Haşlandıktan sonra suyu süzülür.
Diğer taraftan bir tencere içerisinde biraz soğan ve kıyma kızartılır. Üzerine bir miktar salça ilave edilip karıştırılır. Daha sonra haşlanıp suyu süzülmüş Çin Lahanası ve 1-2 kaşık bulgur katılıp iyice karıştırıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte 10 dakika bırakılır. Arkasından tencerenin kapağı açılıp iyice karıştırılır. Bu suretle 1-2 dakika daha kızarması sağlanır.

Cin Lahanası Turşusu
Çin Lahanası küçük parçalar halinde kesilip iyice haşlandıktan sonra suyu süzülür Ardından önceden hazırlanan salamura içerisine doldurulur Salamura, sirke içerisine bir miktar tuz ve iyice dövülmüş sarımsak katılarak karıştırılıp hazırlanır.

avatar
  Subscribe  
Bildir