Çek Cumhuriyeti ekonomisi, tarihi, nüfusu, uçakla kaç saat, insanları, başkenti ve dini.

0
338

Çek Cumhuriyeti tarihi ve Çek Cumhuriyeti hakkında bilgi.
Eski bir demir perde ülkesi. 1989 yılında özgürlüğüne kavuştu. 1993 yılında ikiye ayrıldı.
Türkiye ye yakın bir çoğarafyada. Türkler olarak yabancı olduğumuz bir ülke.
Bohemya, Morovya ve Silesia bölgelerine ayrılıyor. Bohem hayatının doğduğu topraklar.

1999 yılında Nato üyesi olmuş bu ülke. 2004 yılında da Avrupa Birliğine girmişler. Çek bayrağının yanında Avrupa birliği bayrağı dalgalanıyor o günden beri. Denize kıyısı yok bu ülkenin. Avrupada yolların önemli kesişim noktalarından birisi, stratejik bir konuma sahip.
Okur yazarlık oranı 99% eski, doğu bloku ülkeleri içerisinde orta ve doğu Avrupada en istikrarlı ve refah seviyesi en iyi ülkelerden biri.

Çekler çok bira tüketen bir toplum. 1935 li yıllarda Yakub Kadri Osmanoğlu büyük elçilik yapmış bu topraklarda Nazım Hikmette sürgün yıllarında Prag da kalmış ve birkaç şiirini bu ülkede yazmış.

Karlova köprüsü Pragin en ünlü köprüsü. Prag Avrupanın en çok ziyaret edilen dorduncu kenti. Çek cumhuriyeti tam bir turizm ülkesi caddeler sokaklar turistten geçilmiyor. Çek cumhuriyetinin başkenti Prag, Avrupanın en çok ziyaret edilen 4uncu kenti Londra, Paris ve Roma dan sonra.

Çek Cumhuriyeti nüfusu ve başkenti.

Yüz ölçümü 78,866 km/kare, nüfusu 10 milyon, başkenti Prag.

Çek Cumhuriyeti uçakla kaç saat?
İstanbuldan çek cumhuriyeti Prag şehrine uçakla ulaşmak yaklaşık iki buçuk saat sürüyor,

Çek cumhuriyeti hangi dine inanıyor?
Nüfusunun yaklaşık 30% u Hristiyan geri kalan 70% ise herhangi bir dine inanmıyorlar.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi ve insanları
Bu ülkenin komşuları Avusturya, Almanya, Polonya ve Slovakya nüfus artış hızı çeklerin eksilerde birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bu ülkenin nüfusuda çoğalıcağına azalıyor. Çekler sanayileşmiş bir tolum robotu ilk yapan Pavel Robot isimli bir çek vatandaşı olmuş, bu yüzden robot kelimesi işte onun isminden gelmiş onlar robotu ilk yapan olmuşlar ama bugün başkaları geliştiriyor. Çekler 1907 yılındada kendi araçlarını üretmişler.

avatar
  Subscribe  
Bildir