Çayın Faydaları ve Zararları, Çay kimler için zararlı?

0
53

Kimler çay içmemeli

Asırlardan beri insanoğlunun vazgeçemediği ve adeta nesilden nesile geçen bir alışkanlık; çay iç­mek… Belki de elimizde olmayan bir bağımlılık. Çay, insanların yaşan­tısına girmiş ve onları derinlemesine etkileyen bir olgu haline gelmiştir. Hemen hemen her evde demlen­mesi ve insanların bir zevk kaynağı olması çaya başlı başına bir özellik katar.

İnsanların hemen hemen çoğu çay içmektedir. Peki, bu insanların kaçı, çayı bilinçli olarak içmektedir? Yani belirtmek istediğim, kaç kişi çayın faydalarını ve zararlarını bilmektedir? Bu, insanları çok yakın­dan ilgilendiren bir konudur. Bu ka­dar çok tüketilen bir bitki faydalı mı, yoksa zararlı mıdır?

Hayatımıza bu kadar girmiş olan çayın, zararından çok faydası vardır. Çay ağacının çiçekleri de kullanılır. Ama daha çok yapraklarını kullan­mak yaygındır. Çay üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırma­lar sonucu çayın içinde “theine” adı verilen ve kafein gibi sinirler üzeri­nde etkisi olan bir maddenin varlığı ortaya çıkarılmıştır.

Özellikle soğuk ülkelerde yaşa­yan insanlar daha çok çay içerler. İyi bir suyla, iyi demlenerek yapılmış olan bir çay; rengi, kokusu ve tadı ile insanı etkiler, zevk verici yönünden başka ilaç etkisi gösteren tarafı da vardır.

Yapılan deneyler çayın mide ve bağırsaklardaki hazımsızlıkları dü­zelttiği, ishale iyi geldiği ve böbrek­lere tesir ederek idrar çıkışını ço­ğalttığı saptanmıştır.

İçindeki madde sebebiyle be­yinde uyarıcı bir etki yapar. Her za­man uyanık ve zinde olmayı sağlar. Bu da sağlıklı bir insanda olması ge­reken önemli bir özelliktir.

Bu örnekler çayın faydasını bü­tünüyle ortaya koymaktadır. Ancak, herşeyin olduğu gibi çayın da aşırısı zararlıdır. Bu durum, tiryaki diye adlandırdığımız insanlar üzerinde vücut bakımından olumsuz tesirler oluşturabilir. Bu tesirlerin en büyü­ğü de kalpte meydana gelen çarpın­tılardır ki, bu da insanı ölüme kadar götürebilir. Kalbin düzenini bozma­sının yanında göğüste, yabancı gö­ğüs anjini denilen ağrılara ve sinir bozukluklarına sebep olur. Böylelik­le baş ağrıları, baygınlık halleri, yor­gunluk, sıkıntı, uykusuzluk ve eller­de titreme baş gösterir.
Hastalıklar açısından düşünür­sek kalp hastalarına, sinirlilere, böb­reklerinde kum veya taş olanlara, ağrı çeken şişmanlara çay zararlıdır .

Diğer taraftan ağır, ateşli hastalıklar sırasında hastaya ara sıra verilen sı­cak, iyi demlenmiş ve şekerli bir çay gayet iyi gelir. Ayrıca çayın kan do­laşımını da düzenlediği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Göriildüğü gibi çayın birçok faydası vardır. Böylelikle çayı, bitkilerle ya­pılmış bir ilaç olarak da görebiliriz.

avatar
  Subscribe  
Bildir