Çay bardağı alırken dikkat edilmesi gerekenler ve çay bardağı çatlamasını önleme yolları.

0
69

Bardağa çaydan önce bir çay kaşığı konur, özellikle gümüş çay kaşığı. Kaşık koymadan sıcak çay konursa, bardak çatlar. Çünkü bardağın iç çeperi hızla ısınıp genişler, dış çeper ise henüz soğuktur. Kalın çeperli bardaklar, İnce çeperli olanlardan daha kolay çatlar. Bunun nedeni, bardak çeperinin inceldikçe daha çabuk ısınmasıdır. Demek ki, çay bardağını ince çeperli almalısınız.

Ancak, şuna dikkat ediniz: Bardağın dibi de ince olmalıdır. Bardağın dibi, en çok ısınan yeridir. Çeperi ince olsa da, dibi kalın cam ve porselen bardaklar hemen çatlar. Çeper inceldikçe ateşe dayanıklılık artar. Kimyacılar, çok ince camdan tüpleri alev üzerinde kaynatır. En ideal kap, kuartz’dan yapılmış olandır. Kuartz, camdan 15-20 kere az genişler. Kalın ve saydam kuartz’dan yapılmış bir kap içinde buz varken kıpkırmızı ateşin üstüne konsa bile çatlamaz. Kuartz 1.700 derece C da eridiği için güvenlidir. Kuartz, ısıya da camdan çok daha iyi iletir. Cam hızla soğutulursa da çatlar.

İyi ev hanımları, sıcak reçel kavanozunu buzlu suya batırmaz. Metal ve özellikle gümüş kaşık, ısıyı hızla emdiğinden çatlamayı önler. Kaşık gerçekten gümüşse, tutamayacağınız kadar ısınır. Kazandaki su düzeyi göstergeleri de, patlama tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bunlar, camdan yapılmış tüplerdir. Hem basınç, hem de ısıya dayanmak zorundadırlar. Aksi halde, ne müthiş kazalar olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bunu önlemek üzere, bu göstergeler çift camdan yapılır: iç cam tabakasının ısı ile genişlemesi, dış cam tabakasından daha küçüktür.

avatar
  Subscribe  
Bildir