California – Los Angeles ekonomisi, saat farkı, nerede bulunur, hakkında bilgi ve iklim özellikleri.

0
334

Los Angeles nerede bulunur?
Los Angeles Amerika Birleşik Devletlerinin batısında, California eyaletinde güzel bir şehir.

Los Angeles hakkında bilgi.
Amerikalılar sadece baş harfleri kullanıp kısaca LA diyorlar bu şehre. Deprem kuşağında bir şehir Los Angeles. Türkiye ile on saatlik bir zaman farkı var, onlar hayatı bizden 10 saat geriden takip ediyorlar. California eyaletinin sembolü ayı, bu yüzden eyalet bayrağında bile Ayı resmi var, bayrağın üzerindede California Cumhuriyeti yazıyor. Melekler şehri anlamına gelen Los Angeles geniş bir alana yayılı 1215 km/kare yüz ölçümü var bu şehrin. Los Angeles şehir merkezinin ismi DownTown. Los Angeles California eyaletinin göz bebeği ve en kalabalık şehri. Los Angeles şehir düzenlemesi çok güzel yapılmış ayrıca şehir içerisinde ve çevresinde trafiğin yükünü hafifletecek şeritleri bol dev otobanlar kurulmuş, mesafelerin oldukça uzak olduğu ve toplu taşıma araçlarının neredeyse hiç kullanılmadığı şehirde herkes kendi arabasıyla gideceği yere ulaşıyor, bu yüzden her yer araç bu şehirde.

Bazı ailelerde kişi sayısı kadar araç var, evlerinin önlerindeki parkta sanki araç firmalarının tamamı Los Angeles için çalışıyor izlenimine kapılıyorsunuz. Araba fiyatlarının ucuzluğu ve ödeme kolaylıkları da araç almayı çok kolaylaştıran etkenlerden. Trafikte cezalar oldukça yüksek. California da kırmızı ışıkta geçmek 400 dolar araç sürücüsü sadece ceza almakla kalmıyor hem puan kaybediyor hemde aracın sigortası artıyor, üstüne üstlük sürücü bir günde trafik okuluna gönderiliyor. Araç kullanırken telefonda konuşan sürücü ise 120 dolar ceza alıyor.

Los Angeles çok geniş bir alana kurulu olduğundan şehirde bir yerden bir yere gitmek öyle kolay değil trafiğin durumuna bağlı olarak bazen uzun süre seyahat etmek zorunda kalıyor sürücüler. Ama Los Angeles trafiğinde karpul denen bir uygulama var bir araç içerisidne seyahat eden insan sayısını arttırmak için başlatılmış bir uygulama, bir araçta bir yerine eğer iki insan varsa araç sarı çizgiyle ayrılmış bir özel bölümde seyahat ediyor. Özellikle trafiğin sıkışık olduğu sabah ve akşam saatlerinde bu karpullar çok işe yarıyor, iki ve ikiden fazla yolcu taşıyan araçlar karpullardan istifade ediyor ve saatlerce trafiğe takılıp kalmıyorlar. Karpullara özel üst geçitler yapılmış bu üst geçişler sayesinde iki ve ikinin üzerinde yolcu taşıyan araçlar kısa zaman içerisidne gidecekleri yere ulaşıyorlar.

Los Angeles iklim özellikleri.
Bu şehirde gece ve gündüz sıcaklık farkı çok gece ve gündüz arasında bazı günler 20~25 derece fark olabiliyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir