Bukalemun neden renk değiştirir kısa? Bukalemunlar hakkında bilgi.

0
368

Bukalemunun dili ağzının içinde bir akordeon gibi katlanmıştır. Dilinin ortasında ucu sivri bir kıkırdak vardır. Dilin ucundaki dairesel kaslar kasılınca, dil dışarı fırlar.

Bukalemunların hızla renk değiştirebilen kertenkeleler olduğunu herkes bilir. Uzun süre, bu ani renk değiştirmelerin ortama uyum sağlamak (kamuflaj, mimik) için yapıldığı sanıldı. Bugün biliniyor ki, bukalemunlar ışık ve sıcaklık etkisi ile veya duygularını ifade etmek için renk değiştirirler.

Afrika ve Madagaskar’da yaşayan bu hayvanlar, kendi cinslerinden olsa bile, arkadaştan nefret ederler. Yalnız çiftleşme mevsiminde, kendilerine dokunulmasına izin verirler iki bukalemun bir dal üzerinde karşılaşırsa, birbirlerini korkutmak için ellerinden geleni yaparlar tıslama, çenelerini takırdatma ve birden rengini değiştirme. Bu ani renk değişmelerin, duyguların hormonları etkilemesine bağlı olduğu anlaşılmıştır. Korkunç görünümüne rağmen, bukalemun kavgacı değildir, iki erkek bukalemunun bazen güreş tutuştuğu görülür, fakat genellikle geri çekilir ve hatta döğüşmemek için kendilerini daldan yere atarlar.

Bukalemunların mevcut 80 türü de ağaçlar üstünde yaşar; yeşil-kahverengi renkleri ve dakikalarca hareketsiz durabilmeleri sayesinde düşmanlarından korunurlar. O kadar yavaş hareket ederler ki, kaplumbağa onların yanında jet gibidir. Bukalemunun yalnız dili çok hızlı hareket eder. Kara kurbağaları gibi bukalemunlar da dillerini hızla dışarı atarak böcek, küçük kuş vb, yakalarlar, iç içe geçmiş kaslar sayesinde yapışkan dil, hayvanın uzunluğunun 1.5 katı mesafeye atılabilir, dilin böceği yakalayıp geri çekilmesi ancak 0.1 saniye alır.

avatar
  Subscribe  
Bildir