Boy nasıl uzar? Boy uzatma egzersizleri.

0
69

 

Merhabalar bu yazıda başlıktan da anlaşılacağı üzere boy nasıl uzar ve boy uzatma hareketleri konusunu anlatacağım. Boy uzaması kişinin vücuduyla alakalı bir durumdur fakat kişi yaptığı spor, beslenme düzeni, uyku düzeni gibi hayatındaki bir çok durum ile bunu değiştirebilir. Bu değişim iyi yönde olacağı gibi kötü yönde de olabilir. Tabi ki bir çok kişi bu durumun iyi yönde ilerlemesini isteyeceği için yaşantısına son derece dikkat etmelidir.

Boy Nasıl Uzar

Yukarıda özet olarak boy uzamasının kişinin yaşantısı dahilinde değişebileceğini anlattım. Peki uzamayı kötü yönde etkileyen faktörler nelerdir? Bunlar insana günlük yaşamında da zarar veren şeylerdir, bunları maddeler halinde yazmak gerekirse

* Sigara ve alkol kullanmak
* Düzensiz uyku
* Hareketsiz yaşam
* Spor yapmamak
* Stres
* Düzensiz beslenme

Bunlar kişinin yaptığı ve boy uzamasına etki eden zararlı faktörler bir de bireyin elinde olmayan ve değiştirilemeyeni bir faktör var genetik. En fazla ne kadar uzayacağınız genlerinizde kodlanmıştır. Buraya dikkat. Eğer sizin genlerinizde en fazla 180 cm kadar uzayacağınız yazılıysa 2 metre boy düşlemek hayalden öteye gitmeyecektir. Fakat şöyle de bir durum var ki eğer yine sizin genleriniz 180 cm kadar boyu destekliyorsa sizde yukarıdaki boy uzamasını engelleyen maddeleri bir güzel hayatınızda uyguluyorsanız işte o zaman boyunuz 180 cmlere kadar ulaşamadan uzama sınırına takılacaksınız ve uzamanız duracak. Sadece boy için değil sağlıklı bir yaşam için de yukarıdaki hayatı olumsuz yönde etkileyen faktörlerden uzak durmalısınız.

Boy uzatma hareketleri

Bir çok spor ve egzersiz uzamaya katkıda bulunur fakat bazıların etkisi daha büyüktür. Bunlardan bazıları yüzme, zıplama, açma germe vb gibi hareketler sayılabilir. Fakat spor yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ağırlık kaldırmaya yönelik sporlardan uzak durulması. Çünkü bu spor türleri boy uzamasına kötü yönde etki etmekte ve boy uzamasını durdurmaktadır. Hatta kasların sıkılaşmasını sağlayan bu hareketler kemiklerin arasındaki boşlukları sıkıştırıp daraltarak boyunuzun kısalmasına bile neden olabilir. Bu yüzden kaslarınızı uzatmaya ve esnekliğinizi arttırmaya yönelik sporlar ile uğraşmak en önemlisi. Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum çünkü yukarıda verdiğim linkte burada anlatmadığım bir çok konuya değindim. Yazının devamı için yukarıdaki linki okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca sormak veya eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

avatar
  Subscribe  
Bildir