Bonsai ağacı nasıl yetiştirilir, sulanir, bakilir? Bonzai ağaçları hakkında bilgi.

0
455

Japonların olağanüstü bir sabır ve özenle yetiştirdikleri asırlık minyatür ağaççıklar (Bonsai).

Japonlar, Bonsai yetiştirmeyi çocuk eğitimi ile kıyaslarlar. Çünkü bu küçücük ağaçların yetiştirilmesi, aynı ölçüde zordur. Bu zorluk, işin daha başında, ağacın dikileceği toprak ya da seramik saksıyla başlar. Bu kaplar, başlangıçta çok küçük olmalıdır. Çünkü kabın büyüklüğü, kökün gelişmesini etkileyecektir. Kap ne kadar küçük olursa (içine bir tohumun ekilebileceği parmak ucu kadar), kökleri, o kadar az toprak, su ve besin elde edeceklerdir. Cüce ağaç yetiştirilmesinde asıl olan budur.

Ama bu, ağacı küçük tutabilmek için, ona besin vermemek, onu aç bırakmak anlamına gelmemelidir. Ağaç ne kadar besine gereksinim duyuyorsa, elde etmelidir. İyi bir Bonsai, güçlü ve sağlıklıdır. Yoksa, içlerinden bir çoğu yüzyıl ya da daha fazla nasıl yaşayabilirlerdi?

Ağacın türüne göre her 2-7 yılda bir, kabı değiştirilmelidir. Ama yeni kabı da. öncekinden yalnızca 1-2 cm, kadar daha büyük olmalıdır. Yetişmiş ağaçların yassı saksıları bile, yalnızca 30-50 cm, büyüklüğündedirler. Bu cüce ağaçların yetiştirilmesinde güneş de çok önemlidir. Alp bitkilerinin fazla boy atmamalarından da izlenebildiği gibi, güçlü ultraviole ışınları büyümeyi yavaşlatırlar. Bu yüzden, saksısı değiştirilen ve budanan bonsai, hemen güneşe konur, ölçülere tam uyması gereken toprak karışımlarının hazırlanması da çok özen ve sabır ister: örneğin; 1/3 humus ya da bitkisel toprak. İri kum, granit gibi ayrışmış ana kayaç. 1/6 turbiye (torf) ya da lüleci çamuru (lem).


Akçaağaç
Boy : 35 cm.
Yaş : 35 yıl.

Budama başlı başına bir bilimdir. Doğada bitkinin toprak altı ve toprak üstü kısımları eslt oranlardadır. Bonsal’nln de kökü ile gövde, dal ve yapraklan arasında dengeli bir oran olmalıdır. Kök budandığında, dalların sayısı da buna uygun olarak azaltılmalıdır. Bu İş öyle zordur ki; Japonya’da budama için özel uzmanlar yetiştirilmektedir. Yapraklı ağaçların yapraklan İlk yazda yarıya İndirilmelidir. Böylece giderek daha küçük yapraklar yetişirler, örneğin, bir Akçaağaç yaprağı, normal olarak el avası büyüklüğündeyken, sonunda bir tırnak büyüklüğü kadar küçülmüştür. Yaprağın, küçük köke oranı sağlanmalıdır. Yetişmiş bir Bonsal 30-60 cm, büyüklüğündedir. Dev Bonsai’ler 80 cm, ye kadar ulaşabilirler. Bir de minyatür Bonsai’ler vardır; bunlar 8 cm, den daha uzun olmazlar.


Kırmızı akçaağaç
Boy : 60 cm.
Yaş : 75 Yıl.

Bir Bonsal’nin yoğun bir uğraş gerektirdiği açıktır. Sulaması bile başlı başına bir İştir : Su ne fazla, ne az verilmeli; burada havanın nemi, ısısı, mevsim ve ağaççığın yeri göz önünde bulundurulmalıdır. Bir Bonsai meraklısı, ağaççıklarına her sabah saat 8.00-10.00 arasında, her birine bir yemek kaşığı kaynamış ılık su vererek sulamalıdır. Yazın ya da sıcak günlerde ikişer kaşık gerekir. Bu titizlik abartma değil, gerekliliktir. Çok sıcak günlerde ağaca, ayrıca yağmur suyu püskürtülmelidir. (Bu İş için bir parfüm spreyi kullanılabilir). Yağmur suyu bulunamazsa, çeşme suyunu 3-4 gün dinlendirerek, klorunun oturması sağlanmalıdır. Çünkü Bonsai, kimyasal maddelere karşı alerjik bir tepki gösterir. Bu nedenle, yalnızca organik gübrelerle gübrelemelidir; örneğin, kaba öğütülmüş kolza, boynuz talaşı, kemik, kan ve balık unu, tahta ve saman külü.
Kuramsal olarak, ormanlarımızda ve bahçelerimizde yetişen ağaçlar ve çalılıklar, Bonsai olarak yetiştirilebilirler. Ama deneysel olarak gerekil bilgilerden yoksunuz. Japonya’da bu minyatür ağaçlar aşağı yukarı 850 yıldan beri yetiştirilmekteler.


ARDIÇ
Boy : 80 cm.
Yaş : 120 yıl.

Bir Japon için Bonsai, insanı güzel bir biçim yaratmaya özendiren canlı bir sanattır. Yakın zaman önce Japonya’da Bonsal ormanları da oluşturuldu. Doğada ağaç türlerinin bir araya gelişi nasılsa, aynı düzeni koruyarak saksılarda bir çok ağaççık birden yetiştiriliyor. Bonsai’nin, Japon yaşamının bütünleyici bir parçası olduğunu burada da görüyoruz. Japonların çift sayılarla aralan bos değildir. Dört sayısından özellikle kaçınırlar, çünkü dört ölümü simgeler. Yalnızca iki sayısını severek kullanırlar. Bonsai’lerde tek bir kökten ikiz gövdenin büyümesine izin verirler. Ama bunun dışında, ağaçlar tek sayılarda dikilirler ve de bir kökten tek sayıda gövde çıkabilir.


JAPON ELMASI
Boy : 60 cm.
Yaş : 45 Yıl.

Bonsai, saksıdaki agacın ötesinde, kaba büyüklükleri güçsüz kılıp, öze bakışı keskinleştiren bir dünya görüşünü simgeler.

P.M.’den

avatar
  Subscribe  
Bildir