Böcekler böcek ilaçlarına karşı nasıl direnç kazanır?

0
207

Bilindiği üzere böcek ilaçları giderek etkisini yitirir ve yeni ilaçların bulunması gerekir.

Sinek, sivrisinek, hamam böceği ve öteki bütün böceklerin hayatta kalabilmek için insanlarla çağlar boyunca yaptıktan savaşlarda kullandıktan en büyük silah dirençtir.
Acaba bu nasıl işler ?

İllinois Üniversitesi Entomoloi Fakültesi eski Dekanı Dr. Chadwick bir böceğin üzerine atılan zehirin etkilerini yok etmek için yalnız iki yöntem bulunduğunu söyler. Birincisi zehirin etkili bir dozunun toplanmasını engellemek, ikincisi de onu üzerinden atmaktır.

Zehirin toplanmasını engellemek için bazı böcekler daha kalın bir deri geliştirirler, böylece iç mekanizmalarını daha iyi izole etmiş olurlar. Varsayalım ki zehir dış deriden böceğin vücuduna geçsin ve etkili olabilmek için hayati merkezlerden, organlardan veya fonksiyonlardan birini etkilesin. «Bunu engellemek için en açık seçik yöntem zehirin vücudun hayati önemi olmayan bir kısmına gitmesini ve böylece onun orada oturmasını sağlamaktır.

Böceğin zehiri dışarı atmasının en iyi yöntemi ise metabolizmadır, yani ilacın (insektisid’in) vücudun içinde nispeten zehirsiz olan ürünlere kimyasal dönüşmesini sağlamaktır. Direnç mekanizmasının ilaca karşı daha az duyarlık göstermesi en iyi şekilde bir sineğin asap merkezine giden sinirine DDT serpmekle gösterilebilir.

«Sinek yavaş yavaş haber alamaz olur ve aldığı yanlış bilginin etkisiyle de yanlış yola gider. Fazla hareketli olur ve çok geçmeden organları işlemez hale gelir».
Fakat bu deney dirençli bir sinek üzerinde yapılırsa, hiç bir şey olmaz, çünkü o DDT’nin asap merkezine giden sinirine erişmesinden önce onun zehirini çabukça zehirsiz hale getirecek kadar direnç kazanmıştır.

avatar
  Subscribe  
Bildir