Bitkilerde savunma mekanizmaları.

0
85

Bitkiler kendini nasıl savunuyor?

Bir bitkiye, bir böcek, bir virüs, bir mantar veya bir solucan saldırınca, bitki, saldırganı yok ede­cek maddeler yapmaktadır. Strasbourg’daki CNRS fitopatoloji laboratuvarlarında B. Frigit, bu gerçeği ortaya koymuştur. Bitkiler herhangi bir saldırı veya zorlanma (stres) karşısında aynı tip molekülleri ya­parlar.

Bu moleküllerin bir bölümü, bitki hücreleri­nin duvarını kalınlaştırır; hücre zarının geçirgenliğini azaltır. Diğer bazı moleküller bitkinin direncini artı­rır ve saldırganın bitkiye verdiği zararlı bileşiklerin etkisini giderir. Nihayet bazı moleküller de doğrudan savunmada rol oynar; fakat bu sonuncuların etki bi­çimi bilinmemektedir. B Frigit ekibi, tütün bitkisinde (Nicotiana tobacum) tütün mozaik virüsüne karşı 16 savunma proteini gösterdi ve bunlardan sekizinin bi­yolojik mekanizmasını ortaya çıkardı.

Bu proteinler genellikle enzimlerdir, chitinase’lar ve glucarase’lar- dır; bu tip enzimler böceklerin kabuğunu, mantarla­rın ve solucanların üst derisini (epiderm) eritebilir.

Saldın bölgesinde aktifleşen bu enzimler, bitkinin bü­tününün direncini artırıcı bir reaksiyonlar çağlayanı başlatır. Bu bilgiler sayesinde gen mühendisliği, bit­kilerin hastalıklara karşı direncini arttırıcı yeni yön­temler geliştirebilecektir.

avatar
  Subscribe  
Bildir