BitCoin madenciliğinde harcanan işlem gücü ne için kullanılıyor?

0
1175

Bu soruyla çok sık karşılaşıyorum ve şimdi bu soruyu herkesin anlayabileceği bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Sistem çok basit, aynı torrent gibi çalışıyor, nasıl mesela torrentten bir filim indirince sonra SEED yapıyorsunuz ki sistem çalışmaya devam etsin, burada da durum bire bir aynı. Sizin yaptığınız işlemler sistemin alt yapısı aslında. Siz kazı yaparak sistemin alt yapısının bir parçası haline geliyorsunuz, Bitcoin sistemi sizin sayenizde çalışıyor. Eğer hiç bir miner kalmasa, işlemleri onaylayacak bir sistem olmadığından Bitcoin dünya üzerinden silinir.
Yine aynı Torrent gibi, mesela bir film torrentini seed yapan kimse kalmadığında artık o torrent dosyasını indirmek imkansız oluyor.

Peki insanlar neden minerlik yapıyor, neden sana bir şey ödeniyor?
Buda çoğu torrent sitesine benziyor yine, bildiğiniz gibi çoğu torrent sitesi ne kadar seed yaparsanız o kadar download yapmanıza izin veriyor. Yani kimse, kimseye para hediye etmiyor, siz mining yaparak sistemin devam etmesini sağlıyorsunuz, sistemde karşılığında sizi ödüllendiriyor ki siz mining yapmaya devam edesiniz.

Serkan Pişkin arkadaşımızdan dahada basit çok güzel bir örnek.
Kimsenin kimseye para verdiği yok. Basit mantıkla örnekleme yapmak anlamanıza yardımcı olur. Ekran kartlarını işçi, işlemleri bu işçilerin harcadığı enerji, bitcoin platformunu maden bitcoini de madenden çıkan altın gibi düşünün. Birinden bir altın madeninin yerini öğrendiniz (Satoshi Nakamoto’nun oluşturduğu platform). Bu madeni çıkarmak için bir şirket kurdunuz (topladığınız sistem). Şirkete işçi aldınız (Ekran kartları). Bu işçilerin maaşları, yemeği ve tüm masrafları (Elektrik, soğutma gibi maliyet kalemleri). İşçiler çalışıp ham madeni çıkarır (Nihayetinde kazandığınız coin). Bundan sonrası tamamen madenin piyasadaki değeridir. Piyasa koşulları altına değer vermese bugün dolaşımdaki tüm altın miktarı 1 tl bile olabilir ama piyasa buna bir değer biçiyor. Bitcoin için de piyasanın biçtiği bir değer var. Bunun karşılığını para olarak düşünmek sadece değerini anlamaya yardımcı oluyor. Bitcoinin asıl amacı paranın yerine geçmek, eski dönemlerdeki altın ve gümüş gibi olmak. O yüzden kullandığımız para üzerinden algılamaya çalışmak yanlış sonuçlar çıkarmanızı sağlar.

avatar
  Subscribe  
Bildir