Biranın faydaları, zararları, enerji miktarı ve içerdiği maddeler.

0
52

Biranın besin değeri ve içerdiği vitaminler

Bira %90-92 su, %4-5 ekstrat, 3.5-5.5 alkol ve %0.35-0.45 CO2 içermekle beraber fermentasyonu sı­rasında yan ürün olarak meydana ge­len diğer bazı maddeleri de bileşiminde barındırır. Birarın bu bileşimi­ni uçar kısım ve uçmayan kısım ola­rak da ele alabiliriz. Uçar diye nite­lendirdiğimiz kısmını alkol, yüksek alkoller, CO2, uçar organik asitler, es­terler, diasetil aldehitler ve oksijen oluşturur. Uçmayan kısım ise ekstrat, azotlu maddeler, gliserin, madensel maddeler, tanen, acı maddeler, renk maddeleri, organik asitler ve vitamin­lerdir.

Biranın besin değerine gelince, içerdiği vitaminler ve verdiği kalori nedeniyle sıvı ekmek diye de nitelen­dirilir. %12 ekstratlı şıradan yapılan biranın litresi ortalama 440 kcal enerji verir. Kıyaslama yapacak olursak bu niteliği taşıyan bir litre bira, yaklaşık 5 yumurta, 63 gr teravağı ya da 440 gr patatesle eşdeğer enerji verir.

Bir litre biradaki azotlu madde miktarı 30-38 gr’dır. Bu ise yaklaşık 25 gr etten alabileceğimiz azotlu madde miktarı kadardır.

Bira, mineral maddeler ve özellik­le fosfat içerir. Ayrıca B vitaminleri bakımından da (B1 vitamini hariç) zengin bir kaynaktır. Bütün bunların yanında sindirimi kolaylaştırıcı, sinir­leri yatıştırıcı, böbrekleri çalıştırıcı özellikleri de vardır. Ancak unutul­mamalıdır ki bira alkollü bir içecektir.

Ona sıvı ekmek denilse de, bu sadece besin değerini belirginleştirmek için yapılan bir benzetmedir. İçtiğiniz miktara bağlı olarak, bulanan mide­niz, dönen başınız onun ekmek olma­dığını kısa sürede size ispatlayacaktır.

avatar
  Subscribe  
Bildir