Bir insan en fazla kaç yıl yaşayabilir?

0
271

Zihinsel veya bedensel her türlü faaliyet sırasında yalnız aldığımız enerjiyi harcamakla kalmayız, solunum hızımız ve kalbimizin vuruşları da artar, daha fazla oksijen ve besin almaya başlarız. Bir diğer deyişle vücudumuzda bir enerji sermayesi vardır ve vücut harcadığı enerjiyi faiziyle geri alır!

Yüzyıl ve daha fazla yaşayanlara bir bakalım, bunların çoğu yüksek dağ ve yaylalarda yaşayan insanlardır, yanı vadilerde yaşayanlara göre daha az oksijen almaktadırlar, sözün kısası yaşadıkları çevre konforlu değildir, oksijen-azlığını vücut daha faal olmakla telafi eder, bu şekilde kan dolaşımı hızlanır, dokuların oksijen ihtiyacı karşılanır ve “hayatın bütün yayları kurulur”.

Bir insan en fazla kaç yaşına kadar yaşayabilir?
Biyoloji açısından insan 120 – 150 yıl yaşayabilir, buna karşı insanın en yakın “akraba’ları olan antropoid maymunlar ancak 45 – 50 yıl yaşar. İnsanı daha uzun yaşatan nedir? Amaç ne? Gerçi insanda da biyolojik içgüdüler —döl bırakmak gibi— vardır, fakat insanı daha uzun yaşatan her canlıyı etkileyen hayatta kalma savaşımı değildir. Hayvanların hayatı yalnız bu içgüdülerden oluşur, insan ise kendine başka hedefler de bulmuştur çalışmak ve çalışmaktan doğan neşe, zevk ve yaratıcılık.

Profesör İlya ARŞAVSKİ

avatar
  Subscribe  
Bildir