Bir gözümüzü diğerinden çok daha fazla kullanıyoruz, aynı ellerimizde olduğu gibi!

0
54

Hepimiz, hangi elimizi daha çok kullandığımızı biliriz. Ama tıpkı ellerimiz gibi çene, kulak ve gözlerimizin de baskın tarafı olduğunu biliyor musunuz?
Vücudumuzun daha çok kullandığımız el tarafında olan organlan da daha baskındır, örneğin, sağ elini daha çok kullanan kişi, çoğunlukla çiğneme işlevinde ağzının sağ tarafını, dinlerken de sağ kulağını kullanır.

Gözler ise bir ayrıcalık oluşturur, iki gözün de görme alanı beynin her iki emisferi tarafından analiz edilir. Sağ emisfer, bir gözün görme alanı bilgilerini sol emisferden alır ya da tam olur. Bu iş bölümüne karşın, yine ,de bir gözümüzün tarafını daha çok tutarız. Fotoğraf makinesinin vizörü, mikroskoba ve teleskoba işte bu gözümüzle bakarız.

Eğer hangi gözünüzün baskın olduğundan emin değilseniz, işte size bir test: Gözlerinizi uzaktaki bir noktaya’ odaklayın. Parmağınızı, bulanık görüntüsü, noktanın üzerine gelecek biçimde tutun, şimdi, önce bir gözünüzü, sonra da diğerini kapayın. Bulanık görüntüyü noktanın üzerinde gördüğünüz güz, baskın olandır.

avatar
  Subscribe  
Bildir