[Bilgin] Antonie van Leeuwenhoek kimdir, biyografisi, hayat hikayesi, buluşları (1632~1723)

0
475

1632 yılında doğmuştur. Hollandalı olan bu bilgin geliştirdiği bir mikroskopla ilk defa bakterileri görmüş, resimlerini çizerek açıklamıştır. Doktorların bazı hastalıklara bakterilerin sebep olduğunu anlamalarına yol açması nedeni, ile tıp alanında önemli bir rolü olan bu çalışması için Londradaki «Kraliyet İlim Akademisinden maddi, manevi teşvik görmüş ve böylece raporları emin bir kaynak tarafından tasdik edilip saklandığı için adı ölümsüzler arasına girmiştir. Leeuwenhoek un hayvanlar dünyasına ait buluşları da bilim açısından çok faydalı olmuştur. O devirde halk ve hatta bilginler bile bit, karınca, deniz hayvanları, bazı tek hücreli hayvanların tozdan va rolduklarına inanmakta idiler.

1723 yılında ölen Leeuwenhoek mikroskobuyla yaptığı çalışmaları sonucu bunların nasıl oluştuklarını ayrıntıları ile açıklamıştır.

Başka bir Hollandalı CHRİSTİAN HUYGENS (1629—1695) de yaptığı kuvvetli bir teleskop ile Satürn gezegenini İncelemiş, Gelilenin, Satürnün uyduları olduğunu iddia etmiş olduğu halkanın sadace gaz tabakası oduğunu ve Satürn gezegeninin yalnızca bir uydusu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca mekanik konusunda çalışmaları olmuş, rakkaslı saati yapmıştır. Huygens «ışık dalgaları» kuramını ortaya atmıştır. Bu konuda Newton ite fikirleri uyuşmamış, fakat Huygens kendi buluşunda ısrar etmiştir.

Küçük uzunlukları ölçmek için de «Mikrometre» adında bir alet yapmıştır. Matematik, fizik ve astronomi bilgini olan Huygens, Hollanda da kaybolup gitmemiştir. 1663 yılında İngiliz Kraliyet ilim akademisine seçilmiş daha sonra Fransada Paris’te kalmış XIV ncü Lul’nin emrinde çalışmıştır. Bilimsel çalışmalarında Fransa’dan destek görmüştür.

avatar
  Subscribe  
Bildir