Ben nedir ve neden çıkar. Benler zararlı mı

0
36

Benlere sebep olan faktörler neler

Benler, derinin rengini oluştu­ran pigmentleri üreten, melanosit denen hücrelerin artışıyla ortaya çı­kan iyi huylu oluşumlardır. Doğuş­tan beri var olabileceği gibi bebeklik, çocukluk veya daha ileri yaş dönemlerinde olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilirler. Deri ve mukozaların (ağız içi gibi) herhangi bir bölgesinde oluşabilirler. Klasik ola­rak halk arasında ben olarak bili­nenler, birkaç milimetre çapında, kahverengi veya mavimtrak-siyah renkte düz, elle dokunulduğunda hafifçe bombe olabilen oluşumlar­dır. Bu klasik görünüm dışında benler daha geniş çaplı, üzeri kıllı, renkleri değişken (mavi, beyaz) ve­ya deri yüzeyinden daha çıkıntılı ya­pıda olabilirler. Benlerin insan vücudundaki sayısı ve yapısı kişi­den kişiye değişir.

Çeşitli tahrişler, güneş ışınları, gebelik, enfeksiyon hastalıktarı gi­bi bazı faktörler benlerin vücudu­muzda ortaya çıkışlarına sebep olabilirler.

Sık sık iltihaplanması ya da koz­metik açıdan kişiye sorun yaratması gibi durumlar dışında benler teda­viyi gerektirmezler. Herhangi bir benin renk değiştirmesi, daha açık veya koyu bir renk alması, büyü­mesi veya aniden kaybolması, şe­kil değiştirmesi, etrafında kızarıklık oluşması veya sık sık kanaması kansere dönüşümün bir habercisi olabilir. Bu gibi şüpheli durumlar­da vakit geçirmeden tetkik ve teda­visinin yapılması uygun olur.

Benleri elle oynayarak veya sı­karak tahriş etmek hem gereksiz hem de yukarda sayılan nedenler­den dolayı sakıncalıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir