Balık etinin faydaları. Balık alırken nelere dikkat etmeliyiz

0
67

BALIK ETİNİN AVANTAJLARI

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir cennet adeta.  Deniz ürünleri de bize denizlerin bir armağanı. Peki biz bu deniz ürün­lerinden özellikle de balıktan yete­rince yararlanabiliyor muyuz? Ne yazık ki hayır. Bütün bu elverişli koşullara rağmen, deniz ürünlerin­den yeterince yararlanan bir millet değiliz.

Balık eti ekonomik yönden di­ğer etlerden daha ucuzdur. Buna karşılık besleyici yönü ise diğer et­lerden fazladır.

Balık etinin protein değeri ta­vuk, sığır, koyun eti gibi etlerle aynı düzeydedir. Mineral madde miktarı ise diğer etlere oranla daha yüksek­tir. Yağ miktarı düşüktür. Sindi­rimde yağ miktarı önemlidir. Bunun için balık eti hastalara, yaş­lılara ve sindirim güçlüğü çekenle­re uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Organizmada kolesterolün de önemi büyüktür. Organizmadaki kolesterol miktarı fazla olursa, da­mar tıkanıklarına sebep olur. Ay­rıca enfarktüs olayı da meydana gelebilir. Balık eti haricindeki diğer etler kandaki kolesterol miktarını artırır. Balık etinde kan kolestero­lünü parçalayıcı ve vücuttan atılma­sını sağlayıcı bir etki olduğu da bilim adamlarınca ispatlanmıştır. Bu etki özellikle Zargana Balığı’nda çok fazladır. Balık etinde rigar martis (olgunlaşma) diye bir olay yoktur. İnsan vücudunun % 70’i sudur. Bu oran suyun önemini bi­ze gösterir. Etlerde ortalama %76 olan su oranı balık etinde daha faz­ladır. İnsan vücudunda birçok gö­revleri bulunan vitaminler açısından, balık eti diğer etlere na­zaran çok daha zengindir (Özellik­le vitamin A ve D).

“ Peki bu kadar iyi bir et, ama nasıl seçeceğiz?” Balık alırken ko­kusunun deniz ve yosun kokusu ol­masına, gözlerinin parlak ve kabarık olmasına, solungaçlarının parlak ve kırmızı olmasına, üzeri­ne el ile değildiğinde (palpation’da) parmak izi kalmamasına dikkat edilmelidir.

Balık etinden daha fazla yarar­lanan bir toplum olmamız di­leğiyle…

avatar
  Subscribe  
Bildir