B2 (Riboflavin) vitamini nelerde bulunur, ne işe yarar? B2 vitamini eksikliği belirtileri.

0
337

Riboflavin diğer adıyla B2 vitamini ilk kez sütten izole edilmiş ve laktoflavin olarak isimlendirilmiştir.
Riboflavin doğada en çok riboflavin-5 fosfat ve flavin – adenin dinukleotid şeklinde bulunur. Bu iki şekil de proteinlere bağlıdır. Serbest halde riboflavin çok az yerde bulunur (süt, balık retinası, idrar).

Riboflavin ince bağırsaklarda emilir. Vücutta bu vitaminin başlıca atılma yolu idrardır. Bu vitaminin eksikliğinde, insanlarda dudak kenarlanndaki çatlama, dudak mukoza dokusunda sararmalar görülür. Günlük riboflavin gereksinimi 0.6 mg/1000 kcal dir. 2000 kcal altında alınan enerji için günde en az 0.8 mg. bu vitaminden almak gerekir.

Riboflavince en zengin kaynaklar, karaciğer ve benzeri organ etleri, süt, yumurta, yapraklı sebzeler.
Sütte bulunan riboflavin dayanıklıdır, ancak ışıkta bırakılırsa 2 saat içinde riboflavinin yarısı veya daha fazlası kaybolur. Bu nedenle sütü karton kutularda veya koyu renkli şişelerde saklamak gerekir. Bu durum riboflavin kaybını azaltır.

Kış için hazırlanan tarhana da iyi bir riboflavin kaynağıdır. Ancak güneşte kurutma, önemli derecede riboflavin kaybına neden olur. Bu durumu önlemek için tarhananın gölgede veya üzerine ince bir örtü örtülerek kurutulması gerekir. Etlerdeki ribotfavin kaybı ızgara yaparken damlayan suyunun atılmaması ile önlenebilir.

avatar
  Subscribe  
Bildir