Aztek dini, Aztekler ve Aztek tanrıları hakkında kısa bilgi

0
58

İnsan kanı içen Aztek tanrıları

Aztеk dini, çok tanrılı olmakla bir­likte, iki tanrı; Huitzilopochtli ve Quetzalcauatl daha bir ön planda olup, her işi düzenleyen takvimle sıkı bir bütün halinde, damgalarını bütün kül­türe basmış bulunuyorlardı.

Aztek dininin, inanılamayacak denli fazla sayıda insan kurbanıyla kendini gösteren tüyler ürpertici bir özelliği vardı. Aztekler insanları kit­leler halinde kurban ediyorlardı; hatta büyük doğal afetlerde yaklaşık 20 000 insanın kurban edildiği bilinmektedir. Aztek rahiblerinin açıkça bilinen işlevi de; amansız tanrıların öf­kelenerek herkesi kötürüm, hasta ve çaresiz bırakmalarını, bütün dünyayı yakıp yıkmalarını önlemek üzere on­lara körpe insan yürekleri ve insan kanı sağlamaktı.

Bu durum da Aztek tanrılarının başlıca besin kaynağını savaş tutsakla­rı oluşturuyordu. Bunlar, piramitlerin basamaklarından çıkarılır, dört rahip tarafından tutularak tapınaklara yürü­tülür, kurban taşı üzerine kolları ve ayakları gergin durumda sırtüstü yatı­rılır, beşinci bir rahip tarafından kulla­nılan ve volkanik taştan (obsidien) ya­pılmış bir bıçakla da göğüsleri baştan başa yarılarak açılırdı. Sonra, kurbanın hala çarpmakta olan yüreği yerinden burularak koparılır ve tanrılara sunu­lurdu. Ceset ise piramit basamakların­dan yuvarlanıp atılırdı. Savaş tutsakla­rı yanında çok sayıda köle, tanrı ve tanrıçaları temsil etmek üzere bazı genç erkek ve bakire kızlar da kurban edilenler arasındaydı. Bu yönüyle Az­tek uygarlığı bir anlamda yüksek kül­türünü, günümüz insanına vahşi görü­nen birtakım uygulamalarla birleştir­mekte idi.

 

Aztek yaşamından çeşitli dönemler…
Bir Aztek bebeği, doğumdan hemen sonra bir törenle banyoda yıkanır. Kız ve erkek çocuklar farklı eğitimlerden geçirilirler ve yaramazlık yapan bir erkek çocuk, babası tarafından ateşin üzerine tutularak cezalandırılır. Yaşları ilerledikçe erkek çocuklar balık tutmak gibi erkek işleri öğrenirken, anneleri tarafından eğitilen kızlar ise temizlik yapmayı, yemek pişirmeyi ve kilim dokumayı öğrenir. Büyüyen erkek çocuklar, babaları tarafından hayatın iyi ve kötü yönleri üzerine bilgilendirilir. Evlendikten sonra sade bir yaşam süren çiftler 70 yaşına geldiklerinde sınırsız içki ile ödüllendirilirler.

avatar
  Subscribe  
Bildir