Ayılar ne ile beslenir, ne yerler? Ayılar hakkında temel bilgi.

0
85

Genellikle ayılar etçi olarak bilinir. Ayı, sık çalıların ortasında, devrilmiş dev ağaçların kökleri altında ormanda kendine bir in yapar ve kışı bu inde uyuyarak geçirir. İlkbahardan güz sonuna kadar vücudunda yağ depolayabilmek için yiyebildiği kadar yer, çünkü kışın uyurken bu yağları yakacaktır.


Ayılar nasıl beslenir?

Ayı, biyolojik sınıflandırmada etçil olmakla birlikte çoğu kez otçul gibi davranır, örneğin yeşil otlara bayılır, ilkbaharda yeşeren çayırlarda bazen bir ayının saatlerce sessiz sedasız otladığı görülür, evet, ayılar tıpkı koyunlar ve atlar gibi çayır buldular mı otlar. Ayı, orman mantarlarını ve ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi orman ve bataklık yemişlerini de çek sever. Arpa veya yulaf tarlası gördü mü hiç dayanamaz, dalar içeri ve talan eder ekini. Balı ne kadar sevdiği genellikle herkesçe bilinir. Başta karıncalar ve tırtıllar olmak üzere böcekler de ayı sofrasının baş yemekleri arasındadır. Ayı, böcek bulabilmek için içi çürümüş ağaç ve kütükleri devirir, koca kayaları kaldırır.

Bulabildiği zaman balık, kurbağa, kertenkele, fare ve kuş yavrularını yer. Koca bir geyiği, hatta yaban domuzunu öldürüp parçalayabilir. Genellikle insanlara saldırmazlar, fakat evcil hayvanları parçalayıp yemeleri her zaman olasıdır.

Dr. Selçuk ALSAN

avatar
  Subscribe  
Bildir