Astronotluk hakkında bilgi, Astronotluğun tarihi.

0
219

Yaklaşık yirmi iki yıl önce uzaya gönderilen ilk insan, rus astronot (genellikle kozmonot derler) Yuri Gagarin oldu. Daha sonraları insanoğlu birçok insanlı uzay uçuşlarını gerçekleştirdi, hatta gidenler Ay dağlarında bile yürümeyi başardılar. Eğer bu çalışmalar aynı hızla devam ederse, yakında insanoğlu Mars üzerinde yürüyecek ve onların çocukları da belki dünya dışı kolonilerde doğacak, yaşayacak ve öleceklerdir. Bu durumda çok önemli soru ile karşı karşıyayız. Dünya insanının biyolojik yapısı uzayda sürekli yaşamaya izin verecek mi?
Uzay uçuşları, insan vücudunda ve düşünme yapısında birçok önemli etkiler yapmaktadır. Aracın dünyadan atılışı ve dünya atmosferine girişi anında, astronotlar çok büyük bir ivmeyle karşılaşmakta ve bu iki olay arasında, uzun süre ağırlıksız bir ortamda bulunmaktadırlar. Ayrıca uzayda çok şiddetli ve tehlikeli ışınımlar büyük sorun oluşturmaktadır. Uzay aracının içinde ise roket motorlarının ve yaşamı sürdürmek için gerekli araçların yoğun gürültüsü, astronotları rahatsız etmektedir. Bu özel sorunların dışında her zaman olası bir fiziksel tehlike daha vardır. Sadece astronotları tehlikeli uzaydan, aracın ince duvarları ayırmaktadır. Dünya atmosferinden çıkınca, Güneş’ten gelen serbest enerji, çarptığı her şeyi kavurup ateşe verir. Gölgedeki bir cismin sıcaklığı da mutlak sıfıra yaklaşır. Uzayın mükemmel boşluğunda, korunmasız bir insan, kanı fokur fokur kaynamaya başlamadan önce, sadece bir dakikadan daha az bir süre yaşayabilir.
İnsanoğlu dünyada oluştuğundan bu yana (üç milyon yıldır) geçirdiği evrimine dünyanın çekim alanının etkisi büyüktür, insanlar birçok seklide bu kuvvete yanıt vermek zorunda kaldıklarından, onunla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmişlerdir. Çekimle zorlanan ve şekil verilen sadece insanlar değil, dünyadaki tüm yaşam biçimleridir. Uzay uçuştan gerçekleşmeden önce, yaşam ve çekim arasındaki bu sıkı ve derin ilişki göz önüne alındığında, hiç kimse çekimin olmadığı bir yerde neler olabileceğini kestiremiyordu. Ağırlıksız ortam dünyada deneysel olarak gerçekleştirilemez.
Uzay çağından önce, bilim adamları, ağırlıksız bir ortama fırlatılan bir insan için çok korkunç sonuçlar çıkacağını ileri sürdüler. Fakat ileri sürülen fikirler genellikle birbirleriyle çelişkiliydi. Bazı uzmanlar kalp atışının hızlanacağını, bazıları ise duracağını, bazıları insanın o ortamda uyuyamayacağını bazıları ise sürekli uyuklayacağını öne sürdüler. Kemiklerin yumusayacağı, öyle, yemek yemenin olanaksızlaşacağı ve düşünme yeteneğinin bozulacağı bile söylenmişti.
Bu düşüncelerin ışığı altında, ilk olarak, Yuri Gagarin Vostok ile Alan Shepard Merkür uzaya gitmeden önce, hem ABD hem de SSCB, birçok hayvanları uzaya göndererek, ileri sürülen tezlerin doğruluğunu denemek zorunda kaldılar. Deneylerin sonunda ağırlıksız ortamın umulmayacak şekilde, daha doğrusu önerilen olumsuz tezlere göre iyi olduğu anlaşıldı. Bununla beraber, insan vücudunda önemli birtakım değişiklikler, ilk uçuşlarda bile hemen fark edildi.

Dr. İ. Ethem DERMAN

 

Astronotların uzaydaki yaşamı
Astronotların uzayda gerçekleştirdiği çalışmalar nelerdir
Astronotlar uzayda nasıl tuvalet yaparlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir